5 запитань про довербальну травму

Спеціалістка Тритфілд, аналітично-орієнтований психолог Олена Бранте відповідає на 5 питань про ранню травму: як досвід першого року життя може позначитися на нашій психіці та як відбувається робота з травмою в юнгіанському аналізі.

Що терапія розуміє під довербальною травмою?

Це частіше називають ранньою травмою, а не довербальною. Я говорю саме в психоаналітичному підході зараз, не те щоб у методі Юнга. Тобто рання травма — це те, що відбувається до моменту, коли свідомість сформувалася (не просто зародилася, а вже більш-менш сформувалася, ну чи хоча б зародилася, — але це десь до першого року життя). Свідомості ще немає, его ще не народилося, тому дуже важливо саме на першому році життя, щоб мама була у досить хорошому контакті з дитиною. Віннікотт про це говорив: не потрібно ідеального контакту, не потрібно повністю читати думки дитини, але важливо відгукуватися достатньою мірою на всі її запити. Людина народжується у певну ситуацію (сімейну або в країні), мама з різних обставин може не відгукуватися так, як в ідеалі потрібно малюкові. Іноді обставини, до яких потрапляє людина від самого народження, настільки важкі для сприйняття, що для дитини постає питання виживання: можливо, в сім'ї сталися якісь втрати і мама в депресії, або якась дуже складна фінансова ситуація, або емоційна, або війна відбувається, або переїзд стався, або ще щось сталося. Дитина навчається підлаштовуватися під маму, вона без неї не виживе, — і ось ці моменти підстроювання можуть порушувати той зв'язок, що зароджується із самим собою. Це зв'язок може порушитися або може постраждати, потім це вже позначатиметься на прив'язаності й на стосунках з усіма. Насамперед — із самим собою, але й з усіма близькими: дітьми, партнерами, батьками, друзями, роботою, країною. Але насамперед — із самим собою.

Як рання травма впливає на життя дорослого?

Страждає зв'язок із самим собою. Усе інше — це скоріше симптом, тобто порушення стосунків із партнерами, особистих стосунків із дітьми та батьками, взагалі з будь-якими людьми — це вже скоріше наслідок. Порушення зв'язку з собою, розуміння, хто я, чого хочу, — його дуже важко описати. Тобто, якщо людина ніколи не проходила цей процес зустрічі з собою, описати його збоку складно. Я спробую метафорою. Напевно, у кожної людини є такий досвід, коли вона поїхала кудись із рідного, спокійного, улюбленого місця і якийсь час, довгий час не бувала там — і навіть забула, як було добре. А потім одного разу повернулася — і раптом таке відчуття, коли дихається на повні груди, коли все настільки природно, коли все самі так, як має бути. Це відчуття повноти присутності, повноти себе. Відбувається внутрішнє розслаблення від напруження або тривоги, які навіть не помічалися до цього: здавалося, що все добре, але раптом виявилося, що ось саме так — так, як потрібно. Цей досвід може бути від зустрічі із самим собою. Коли цей корінь йде дуже глибоко і з глибин дитинства, ми можемо говорити про депресії, ми можемо говорити про те, що відносини не складаються, будь-які партнерські відносини не складаються. Ми можемо говорити навіть про залежності, тривожні розлади і навіть панічні атаки. Це може виявлятися скрізь, дуже і дуже по-різному. Найчастіше залежить від того, наскільки далеко людина готова піти.


Вас може зацікавити: Вікторія Сухарєва. Кейс # 49. Що таке тривожний тип прив’язаності?


Як зрозуміти, що я мав ранню травму?

Іти до психолога. Самому зрозуміти це неможливо. Це так само, як самому себе лікувати або самому собі ставити діагнози. Зрозуміти неможливо. Є одна важлива ознака, коли потрібно піти до психолога, — це коли всередині оселилося постійне відчуття нещасливості, і ось тоді можна звернутися до фахівця і зрозуміти, що є таке всередині, що людина в себе не помічає. Психолог — у певному сенсі дзеркало: ми ж дивимося у дзеркало, щоб щось поправити чи переконатися, що все гаразд, бо ми не можемо бачити себе збоку. Так само ми звертаємося до фахівця, який може дати зворотний зв'язок про щось, чого ми не помічаємо. Або ми звикли вважати, що це нормально, бо це було нормально у сімейній системі.

Чи можна компенсувати наслідки ранньої травми?

Я боюся, що ніхто не відповість на це питання. Мені це питання цікаве, я досліджую його, продовжую його вивчати та досліджувати. Знаю, що можна дуже суттєво компенсувати, тобто життя змінює свою якість. У японців, здається, є таке мистецтво, коли вони склеюють розбиту чашку, заповнюючи проміжки золотом, — виходить дуже гарна чашка, тріснута, але вона з таким особливим золотим малюнком. Можна зробити щось подібне. Тобто травма може стати частиною історії людини, травма може стати знайомою, і є така фраза, що на дні травми зазвичай лежить золото. Те, що раніше було дефіцитом, може почати працювати на людину, навіть приносити гроші. Якщо травму опрацьовано, так і відбувається.

Як працювати в терапії про те, чого не пам'ятаєш?

Ми працюємо з несвідомим, психоаналітичний підхід і юнгіанці зокрема. Там зберігається все, не обов'язково про це пам'ятати або знати, сни приносять щось, що зберігається глибоко, про що переживає душа, навіть якщо свідомість про це не знає, душа все одно про це переживає. І прожити це неможливо: ми переживаємо та переживаємо, це повторюється та повторюється. Кожен має свою мову несвідомого, це дуже важливо — навчитися розуміти свою власну мову несвідомого. Воно завжди дуже чесне, воно не має на меті принизити, або звинуватити, або залякати людину. Ми можемо думати, що кошмари потрібно терміново забути. Але ні, це мова — мова образів.


Вас може зацікавити: Марія Макуха. 5 запитань про психологічні травми


Оберіть терапевта

Ми використовуємо файли cookies, щоб користуватися сайтом було легко та зручно. Залишаючись на сайті, ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності

Погоджуюся