Зміни неминучі. Деякі з них проходять майже непомітно, а до деяких просто неможливо бути заздалегідь підготовленим. Що відбувається з нами в період змін і як можна себе підтримати, розповідає психотерапевтка Оксана Поруцька.

Що найскладніше у змінах?

Зміни змушують стикатися з почуттями, які нам найважче пережити, з власною розгубленістю. Вони пов'язані зі страхом майбутнього, навіть якщо зміни позитивні. У них є багато невизначеності, що забирає сили. Ця напруга, від якої неможливо відпочити. Якщо це зміни, які ми вибрали самі, їх вдається переживати легше. А якщо вони трапилися самі собою, людина може відчувати ще й безглуздість і несправедливість того, що відбувається.

Так працює психіка: адаптація до змін вимагає великої роботи та багато часу. Часто у нас немає цього часу. Іноді реальність змінюється настільки, що доводиться створювати нову ідентичність. Такий період можна порівняти з народженням дитини: людина не розуміє, як поводитися в новій ролі, не встигає за змінами, відчуває неповноцінність і страх.

Чому так важко, коли щось змінюється (нова робота, переїзди, розлучення, народження дітей)?

Психіка перебудовується повільно і не встигає за новою реальністю. Потрібна мобілізація ресурсів. Візьмемо для прикладу переїзд в іншу квартиру, навіть не в іншу країну, а просто в сусідній район. Звичні речі лежать на нових місцях. Ті дії, на які ми раніше не витрачали сили, тепер стали забирати більше енергії: увімкнути світло, згадати, де тепер лежить хліб або куди ставити тарілки. Мільйон таких дрібниць потребує нашої уваги та сил. І втома непомітно накопичується.


Вам також буде цікаво: Як сформувати здорову ідентичність?


Часто ми недооцінюємо кількість сил, що йде на адаптацію до всього нового. Начебто здається, що все добре, але цього доброго занадто багато.

Позитивні та негативні зміни — однаково стресові?

Не однаково. Людина їх може переживати по-різному. Погані зміни, звичайно, приносять більше переживань. Але коли ми стикаємося з хорошими змінами, ми часто недооцінюємо їхній негативний вплив. Люди очікують від себе, що при позитивних змінах будуть відчувати тільки радість і не будуть втомлюватися. Другий момент — в них нам важко розділити підтримку, важко попросити про співчуття. Тоді людина залишається на самоті, нікому не може розповісти. Та й собі не може зізнатися, що хоч і стало краще, але радості стало менше.

Великі зміни часто вимагають від нас нової ідентичності. Наприклад, якщо це перше заміжжя, то виникає питання «Яка я дружина?». Начебто потрібно наростити нову шкурку.

Адаптація до будь-якої зміни — це певна психічна робота. Тут справа не стільки в тому, які це зміни (хороші чи погані), скільки в тому, як багато сфер нашого життя порушено. Якщо трапляються фінансові труднощі, але при цьому зберігаються здоров'я, стосунки та інші важливі сфери, такі неприємні часи набагато простіше пережити. Коли ж зміни торкнулися відразу декількох моментів (наприклад, при переїзді до іншої країни), тоді, звісно, до нового буде складніше звикнути.

Чим більше сфер порушено, тим більше пауз і часу на адаптацію ми повинні собі давати. Не потрібно вимагати від себе додаткових звершень в цей час.

Як розвивати в собі гнучкість і чи можна навчитися адаптуватися швидше?

Потрібно шукати та створювати у своєму житті острівці стабільності. Наприклад, щоденні ритуали. Пам'ятати, що є речі, які ви любите, незалежно від того, що відбувається. Це можуть бути абсолютно прості речі — кава вранці, розмова з близькими друзями, хобі. Стабільність дозволяє нам бути гнучкішими в інших сферах під час адаптації. А одночасно бути гнучкими по всіх фронтах не вийде.


Вам також буде цікаво: Про досвід адаптації в новій країні


Ще дуже важливо визнавати, що часи складні, і розуміти, що нервозність, втома і переживання — це нормально. Ставтеся до себе в такі періоди дбайливо і зі співчуттям.

Що робити, коли оточення дорікає тобі в тому, що через зміни змінилася і ти сама?

По можливості уникати такого спілкування, щоб не погіршувати свій стан. Пізніше, коли з'являться сили, дружбу можна відновити, переглянути, може, вона й зовсім закінчиться або просто збільшиться дистанція. При змінах — це нормально.

За часів змін корисніше звертати увагу на стосунки, що підтримують.

Як терапія допомагає пережити зміни?

Терапія дає підтримку в цей складний період, дає можливість навчитися самопідтримки, допомагає знайти підтримуючу середу, місце і людей, де можна відпочити. Тобто допомогу в пошуку та організації тих самих острівців стабільності.


Вам також буде цікаво: Про дофамінергічну систему


Терапія допомагає розпізнати почуття в часи змін і впоратися з ними. Адже вони можуть бути різними. Наприклад, полегшення від того, що ситуація закінчилась, але при цьому смуток, що закінчилося усе саме так.

Під час створення нової ідентичності терапевт виступає дзеркалом, яке допомагає клієнту побачити, який він тепер, яким може бути.

Дуже здорово, коли людина під час адаптації може звернутися до терапевта.

Інші публікації
Оберіть терапевта