Уявлення про депресію як про стан, коли людині просто дуже сумно, не завжди відповідає дійсності. Різницю між поганим настроєм та депресивним станом важливо розуміти у тому числі й для того, щоб встигнути вчасно звернутися по допомогу чи запропонувати допомогу близькому. Я постараюся сформулювати відмінності на основі психологічної літератури, бесід із психотерапевтами та досвіду знайомих. Список не вичерпний, але я сподіваюся, що він допоможе зробити це питання прозорішим. Зазначу, що поставити діагноз може лише психотерапевт чи психіатр.


Наповненість та порожнеча

Смуток — досить «об'ємне» почуття. Ми навіть можемо сказати «наповнився смутком». У смутку є і відтінки, є інтенсивність, яскравість. А іноді навіть якесь специфічне задоволення: влягтися на диван і зануритися у свій сум буває по-своєму приємно.

Депресія — більше про порожнечу, сірість, спустошеність, «пластиковість». Відчуття, що все несправжнє, прісне, «без смаку та запаху». Задоволення у такому стані немає жодного.

Бажання та їхня відсутність

У смутку завжди залишається зв'язок із чимось цінним для нас, у ньому відображається цінність втраченого чи недоступного. Туга за нездійсненим. Бажання повернути щось, бажання щось знайти — імпульс.

У депресії нічого не хочеться, є відчуття, що ніхто не допоможе, ніщо не цінне, все безглузде і ніяке.

Близькість та ізоляція

Сум часто підштовхує нас до інших: хочеться поділитися, поскаржитися-понити, посидіти мовчки обійнявшись. При цьому коли мені сумно, я відчуваю, що мій сум схожий на сум інших людей: так сумують мої друзі, так сумують герої у книжках та кіно.

Депресія часто ізолює навіть від близьких. У депресивному епізоді спілкуватись і складно, і не хочеться. Іноді навіть не вдається згадати, навіщо взагалі люди спілкуються, що це їм дає? Здається, що всі живуть у якомусь іншому, яскравому та щасливому, світі, до якого з депресивного стану не дістатись і не дотягнутися. Здається, що ніхто й ніде не переживає чогось схожого.

Можливість допомогти собі

Від смутку можна знайти «протиотруту» — поридати, послухати музику, зателефонувати. Від цього легшає, причому досить швидко.

При депресії подивитися фільм, пройтися, зателефонувати — і не хочеться, і не допомагає.

Фізичні симптоми

Сум може впливати на фізичні процеси, але не сильно. Навряд чи хтось може сказати «мені так сумно, що я три дні не чистив зуби».

Депресія часто провокує безсоння або навпаки нескінченну сонливість, занепад сил, зміни у апетиті. Людині може бути складно почистити зуби, на прості побутові дії доводиться накопичувати сили.

Образа на інших та аутоагресія

У смутку ми іноді можемо призначити винних і вдосталь поображатися на них. Сум не ненавидить себе, не роз'їдає.

Депресія часто змушує людину обертається проти себе самої: «я невдаха, я не впорався, я не заслужив, я нікому не потрібен».


Вас може зацікавити: Марія Лемещук. Депресія! Виходь, я тебя не боюся!


Емоції-супутники

Сум добре поєднується з тугою по чомусь або по комусь. Або з образою. Буває, що з надією. Або навіть із ліричним настроєм.

Депресія «поєднується» з почуттям провини, з токсичним соромом за факт свого існування, з безвихіддю, безсиллям, розпачем.

Динамічність та зміна настрою

Сум динамічніший і не особливо прив'язаний до часу доби. Можна мати чудовий бадьорий ранок, після обіду засумувати і розплакатися.

У депресії людина найчастіше прокидається втомленою і розбитою. До вечора енергії може додатись, але в середньому все однаково погано.

Очевидність причини

У смутку зазвичай більш-менш зрозуміла причина. Депресія зовнішньої причини може не мати. Іноді причину важко визначити навіть фахівцю.

Баланс стану та його проявів

Сум зазвичай тримає баланс між внутрішнім і зовнішнім: якщо мені сумно, я й ходитиму з сумним обличчям. Це проявиться, просочиться назовні.

Особливість деяких видів депресії в тому, що зовні людина може виглядати веселою. Але при цьому почуття відірваності від інших, сором і вина, безбарвність життя та розпач будуть ховатися глибоко всередині. (Згадується флешмоб faceofdepression, коли люди показували фото, на яких вони нібито веселяться, при цьому маючи діагностовану депресію. Тобто в деяких випадках людина в депресії може здаватися стороннім звичайною або навіть щасливою).

Тривалість

Сум не може тривати два тижні без перерв, навіть якщо має серйозну причину. Будуть «вікна» активності, інтересу та цікавості до нового, радість від спілкування та близькості, навіть коли приємні переживання мають відтінок суму.

Для депресії два тижні зниженого настрою — один із діагностичних критеріїв.


Вас може зацікавити: Леся Лоріашвілі. 5 запитань про приховану депресію


У мережі можна знайти Шкалу депресії Бека — це швидкий тест, який не замінює професійну діагностику, але якщо ви впізнали себе в цьому описі або отримали бал вище середнього за Шкалою Бека, можливо, час звернутися по допомогу.

Також свій досвід депресії яскраво і щиро описує публіцист Ендрю Соломон у своєму виступі на ТЕД та у книзі «Демон полуденний».

Інші публікації
Оберіть терапевта