«Як зрозуміти, що моя психотерапія ефективна» — одне з найпоширеніших питань в інстаграмі Тритфілд. Терапевтичний процес настільки індивідуальний і складний, що винайти об'єктивні критерії навряд чи вийде. Особливо коли в соцмережах нам так часто нав'язують ідеї «чарівної таблетки» і «швидких змін». Глибинні зміни не бувають швидкими, і в процесі тільки й залишається, що спиратися на свої особисті відчуття і, звичайно, підтримку психотерапевта.Вас може зацікавити: Як схема-терапія допомагає вийти із замкненого кола


Хто визначає ефективність терапії — клієнт за своїми відчуттями або терапевт на базі якихось об'єктивних чинників?

У моїй практиці розмова про ефективність — це завжди діалог. Після певного періоду я питаю у клієнта, як йому здається, чи ефективна терапія. Вважаю, що клієнт сам оцінює ефективність. Усе визначає внутрішній стан: чи поліпшується цей стан із часом, чи стає зрозуміло щось нове про внутрішні процеси, чи вирішуються питання в міру просування терапії. Важливим є те, що відчуває клієнт. Як би я ні аргументувала ефективність нашої спільної роботи, тільки клієнт може її оцінити. І головний маркер — поліпшення його стану, ясність в розумінні того, що з ним, з клієнтом, відбувається.

Одне з найпопулярніших питань у інстаграме Тритфілд — як зрозуміти, що моя терапія ефективна? Питання дійсно неочевидне. Як це зрозуміти людині, що знаходиться всередині процесу?

Думаю, спостерігаючи за змінами у своєму житті. Наприклад, якщо у клієнта є проблеми з роботою, під час успішної терапії у нього з'являється новий досвід в цій сфері. Він може знайти нову роботу або змінити щось на поточному місці, почати ходити на співбесіди...

Як ставитися до ситуації, коли клієнт знецінює усі результати і навіть через два роки терапії та змін вважає, що нічого не змінилося, хоча змінилося багато чого?

У терапії ми пізнаємо себе і свої бажання. І згодом виявляємо, що для їхнього втілення потрібно робити якісь дії. Але нашому мозку звичніше йти старим шляхом, тому що новий сприймається як небезпечний. Покидати зону комфорту насправді не завжди приємно і не завжди на це є ресурси. Іноді з'являється відчуття, що краще залишитися на тому ж місці, ніж щось змінити. І ось тут починається опір. Зазвичай я пояснюю це тим, що ухвалити рішення змінити своє життя — дійсно складно.

Які страхи керують людиною в цьому випадку?

Перед лицем змін клієнт може думати, що якщо він, наприклад, розлучиться, то не зустріне більше такого гарного нового партнера. Або взагалі не створить нових стосунків. Або «зміню роботу і не знайду нову з хорошою зарплатою».

Дуже часто з часом людина змінює свій запит. Наприклад, спочатку клієнт думає, що зі зміною відносин або роботи він отримає те, чого хотів, але в процесі терапії з'ясовується, що запит змінився. Може виявитися, що клієнтка взагалі не хоче заміж. Або що в роботі саме зарплата найважливіша — і це розуміння дає ресурси продовжувати працювати, витримувати.


Вас може зацікавити: Що таке гештальт-терапія?


Що ставиться за мету терапії і яку стратегію обирає терапевт, якщо клієнт приходить з нереалістичним запитом в дусі «хочу змінити свою маму» або «хочу ніколи в житті не відчувати поганих емоцій»?

Я пояснюю, що міняти інших людей ми не можемо, — так само, як не можемо запрограмувати себе тільки на позитивні емоції. Весь спектр емоцій — вже повноцінний. Згодом кожна людина вчиться розрізняти і проживати не тільки позитивні, але й негативні емоції. Ті самі, які ми не любимо відчувати. І тут я пропоную змінити запит. Наприклад, на те, як клієнтові змінити ставлення до своєї мами, щоб не ранитися під час спілкування з нею і не псувати відносин, якщо вони дороги.

Чому в процесі терапії трапляються відкати, повертаються старі симптоми і проблеми? Це погано чи це частина нормального процеси? Як себе в цей період підтримати?

Перш за все, потрібно дати час і собі, і терапії. І звичайно, розповісти про свої відчуття терапевтові і попросити його підтримки. У терапії ми створюємо простір, на який можна було б спиратися у важкі хвилини. Поступово ми вчимося розуміти, що будь-який стан точно рано чи пізно закінчиться. Що б не відбувалося, це мине, потрібно просто дати собі час і знайти підтримку. Давати собі відпочити, спілкуватися з тим, хто підтримує. Я вважаю, що відкати — це наступний шар, новий виток якогось переживання. Можливо, в цей момент ми переживаємо подію або ситуацію не просто наново, а більш глибоко.

Важливо розуміти, що у людини завжди є спади і підйоми. І завдання терапії не в тому, щоб постійно відчувати радість. Завдання — пам'ятати, що погане минеться, вміти проживати це погане, не падати духом. І звичайно, у кожного з нас є тригери, які вводять нас в стан смутку. Терапія вчить нас проживати такі часи спокійно.

Що для вас найважливіше в терапії, коли ви відчуваєте, що все вдається, все йде чудово?

Я працюю в гештальт-підході, тому для мене важливо, що клієнт з терапевтом можуть зустрітися: клієнт відчуває підтримку, а терапевт відчуває, що його спосіб підтримки працює, що клієнт використовує ресурс, який отримує в терапії.


Радимо подивитися: Олександр Чигир. Трансгресія в психотерапії


Інші публікації
Оберіть терапевта