5 запитань про кризу середнього віку у жінок

Гештальт-терапевтка Наталія Шаригіна розповідає, з якими переживаннями стикається жінка під час кризи середнього віку, які теми виходять на перший план і як з ними працює психотерапія.
7 березня 2019 р.

Що таке криза середнього віку для жінки?

Жінка в середньому віці опиняється у дуже різних ситуаціях. У когось, наприклад, троє дітей. І жінка настільки звикла бути матір'ю, що коли діти виростають (до її 40, 45 років), вступають до інституту, можливо, до іншої країни, стає неясно, що робити далі. Тому що інертно вже життя склалося. Якщо діти виростають, вилітають із гнізда — треба знаходити нові сенси. Когось це приводить у ближчі стосунки зі своїм чоловіком, ніж коли діти займають багато простору в парі, коли їх треба виховувати. Іноді потрібно абсолютно по-новому переписувати стосунки, коли змінюється сімейна ситуація. Це одна криза. Інша криза — якщо жінка живе одна, не має дітей. Тут теж може бути переоцінка цінностей, думки про розчарування чи жаль щодо того, що не було зроблено. Якщо багато часу приділялося кар'єрі, а особистого життя практично немає, можна зіткнутися з порожнечею. З цим теж треба щось робити, заповнювати її чимось таким, що є поживним, що задовольняє. Мені здається, до цієї проблеми треба підходити дуже ситуативно, шукати ресурси, які могли б заповнити брак вражень, можливо, нестачу тілесного задоволення, потрібно розбиратися з кожною темою індивідуально, шукати свій шлях до подолання кризи. Психотерапевт, звісно, може допомогти його виявити.

Я відчуваю, як минає моя краса. Як пережити?

Звичайно, коли є краса і вона починає потихеньку йти, це дуже важко переживати. Особисто мені допомагає справлятися почуття гумору з цього приводу та коло близьких людей (найчастіше у жінки друзі приблизно одного віку). Обговорювати це, ділитися своїми почуттями та переживаннями. Шукати, що може підтримати у цьому віці. І салони краси, і якісь масажі, те, що, якщо говорити про тілесність, може підживити енергію, — все це може бути великою підтримкою для жінки. У кожному віці є свій шарм. У юності, у молодому віці багато енергії, багато цвітіння, багато можливостей, але не так багато мудрості. Із віком досвід пройдених помилок і життєвих ситуацій є багажем, який збагачує. Виявити, що в цьому віці є підживлюючого, цікавого, і визнати це може бути дуже корисно. Кожен із нас із цим стикається, якщо доживає до старості: молодість йде.

У тебе виходить?

Я багато жартую із цього приводу, дуже багато. Звичайно, дивлячись на свої фотографії у 20 років, я розумію, що я зовсім не так виглядаю, є серйозні вікові зміни. Але якусь легкість із того віку я намагаюся залишити у себе, щоб впоратися з усим цим.


Вас може зацікавити: Психотерапевт онлайн Микола Мірошниченко про Кризу батьківської ролі


Я розчарована. Діти, шлюб, кар'єра... Що робити?

Теж дуже непросте переживання, з яким стикається людина, — найчастіше із віком. Мені здається, що розчарування добре визнавати, переживати, іноді навіть плакати з цього приводу, щоби висловити те, що є всередині. Після того, як це переживається, — визначати цінність того, що є. Тому що якщо повністю поринути у розчарування, все те, що зроблено, все, що склалося у відносинах, всі досягнення та всі важливі моменти можуть піти на тло. Можливо, іноді потрібен інший, щоб допомогти не знецінити прожите життя, а відзначити ті моменти, які виявилися важливими, без яких людина не була б сьогодні такою, якою вона є. Це буде на підтримку, щоб пережити розчарування.

Це завжди тяжко? Чи є хоч якісь бонуси?

Які бонуси у кризи? Нове, щось нове. Відкриття у собі ресурсів, які здаються у молодому віці зовсім не цінними, — на це можна спиратися. І на ті зв'язки, що складаються у житті, на довгострокову дружбу. На професію, бо в цьому віці вже є якийсь досвід. І мені здається, дуже важливо вчитися, освоювати якісь цікаві, азартні речі, які важливі у будь-якому віці. Можливо, якесь хобі, подорожі, захоплення новою професією, я нерідко стикаюся з тим, що люди в середньому віці змінюють професію або збагачують її якоюсь додатковою. Щоб створювати нові нейронні зв'язки, потрібно шукати свій шлях і реалізовувати його.

Як психотерапевт допоможе мені із кризою?

Є цінність навіть у присутності поруч психотерапевта, який пережив щось своє. Навіть феномен того, що є інша людина, вона з цим зіткнулася, пережила це, хоч би якими складними чи болючими були переживання, — і вижила. Це допомагає клієнту рухатися до того, що ці речі переживаються. Як би це складно не було, які б тяжкі почуття за цим не стояли, якщо є можливість це висловити і розділити, — після бурі та дощу все одно колись настає ясна погода. Мені здається, разом це легше робити, ніж на самоті.


Оберіть терапевта