Людмила Мухлиніна. 5 запитань про сновидіння

Спеціалістка Тритфілд, юнгіанській психоаналітик Людмила Мухлиніна пояснює, що можуть означати страх, образ смерті або еротична сцена в сновидінні. З точки зору юнгіанського аналізу, це не буквальне зображення подій, а сигнали нашого несвідомого про те, що зараз найважливіше.

Що таке сновидіння в психоаналізі?

Сновидіння, як говорив Фрейд, — це королівська дорога до душі. Мені дуже подобається вислів, який записано в Талмуді, що сновидіння — це дар бога, і коли ми засинаємо, наша душа йде у верхні престоли до бога і вони там грають. У грі бог показує той досвід, який ми могли отримати або можемо отримати в реальності, але ще чомусь не отримали: або боїмося, або ще ситуація не виникла. Він нам повертає цей досвід у вигляді сновидінь.

Що робити зі сновидіннями?

Наша свідомість (денна свідомість, Его) боїться зустрітися з чимось новим. І все, що веде до того, чого ще немає в досвіді, категорично заперечується усіма захистами. Ми можемо говорити «це неправда, це просто сновидіння, це я зараз подивлюся в соннику, це взагалі не про мене, це подруга мені наснилася, так часто буває, або друг, або колишній чоловік». Дуже важливо побачити в сновидінні підказку, бо сновидіння, як несвідоме, передбачає два шляхи: ми можемо піти шляхом тих обмежень, які нам не дають розвиватися, які утримують в одному сценарії. Але ми можемо і вийти за межі сценарію. І тут важливо дозволити собі почути сновидіння, розшифрувати його.

Зустріч зі страхом уві сні

З точки зору юнгіанського підходу до тлумачення сновидінь, я б хотіла виділити три основні теми. Коли ми зустрічаємо в сновидінні того, хто на нас нападає, або коли нам треба тікати і ми прокидаємося в жаху, що зараз нас наздоженуть і щось буде, — тоді ми звертаємося до позиції феноменології і розкриваємо цей образ. Що ж так налякало? Наприклад, аналізантка приносить сон, що вона зустрічає дуже красивого чоловіка, він пропонує їй втекти, це дуже захоплююче, але при цьому страшно — і вона розуміє, що зараз станеться щось жахливе. Питання: який цей чоловік? Можна побачити, що це той, хто вміє досягати поставлених завдань, він не боїться нічого, його не зупиняють труднощі і перешкоди, він вміє поставити мету і вміє її досягти. І тоді зустрічне запитання, я питаю: «Чи є у вас в житті зараз така ситуація, що вам потрібні ці якості?» Тут пауза, вона говорить: «Дійсно, я дуже рідко так поводжуся, я не можу собі такого дозволити». І тоді сновидіння безпосередньо показують, що саме ці якості важливо присвоїти: не шукати чоловіка, який буде це робити, а спробувати свідомо це проявити.

Тема смерті в сновидіннях

Сновидіння ніколи не дає нам те, що нам вже зрозуміло. Будь-яке сновидіння містить загадку, пропонує ту енергію, яку ми можемо освоїти. Але показує її в тих образах, які нам знайомі, знайомих облич. Звичайно, найчастіше нас пробуджує в холодному поту втрата близьких або власна загибель. Смерть в сновидінні ніколи не розповідає про буквальну смерть. Те, що відбувається, показує, що щось є таке, що свідомість готова асимілювати в себе. Або те, з чим можна попрощатися, трансформувати. І тоді ми розглядаємо смерть як можливість побачити, а що ж нам заважає. Насправді: що ми готові відпустити в своєму житті для того, щоб з'явилося щось нове?


Радимо прочитати: «Ми не ставимо підпірки під будинок, що падає, а будуємо новий». Людмила Мухлиніна про юнгіанський аналіз


Тема еросу в сновидіннях

Це те, що, звичайно, приносить найбільше задоволення. Зазвичай після таких сновидінь дівчата або чоловіки говорять «на мене обов'язково чекає нова зустріч, це так цікаво». Але тут ще є один цікавий нюанс: ерос — це також сила, що завідує творчістю. Це наша здатність творити, створювати й втілювати в життя те, чого ще немає. Коли ми бачимо еротичний зв'язок в сновидінні, ми також можемо подивитися уважніше, яка якість у цієї людини, а що нам сон пропонує, із чим ми готові об'єднатися, що це буде за алхімічний союз і що з цього може народитися. І якщо ми дозволимо доторкнутися до сновидіння, ми дозволимо собі не намагатися його пояснити, а намагатися його прожити, тому що сновидіння завжди оживає в тілі. Ми проявимо до нього досить поваги та шани, ми як мінімум запишемо його, — тоді наступний сон буде підказкою до того сновидіння, яке нас схвилювало.

Оберіть терапевта

Ми використовуємо файли cookies, щоб користуватися сайтом було легко та зручно. Залишаючись на сайті, ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності

Погоджуюся