Юнгіанський аналіз — один з напрямів глибинної психології. Цей метод працює з «посланнями» нашої душі, повідомленнями, які проявляються в найбільш непрості часи. Але саме тоді вони нам найбільше і потрібні. Що таке юнгіанський аналіз і кому найкраще підійде цей метод, розповідає Людмила Мухлиніна.


Що це за напрямок юнгіанський аналіз?

Юнгіанський аналіз — це основний метод практики аналітичної психології. Юнг писав, що аналіз — це процес прискореного дозрівання свідомості. Мета аналізу — розкрити справжні смисли наших емоцій і вчинків, повернути втрачені почуття, вийти з полону звичок, впустити у своє життя нове. Юнгіанський аналіз відповідає на питання «Навіщо?», розкриваючи перспективи майбутнього. А ще допомагає людині зустрітися з найкращою версією себе.

Чим юнгіанський аналіз відрізняється від «класичного психоаналізу»?

Юнг стверджував, що всю теорію потрібно залишати на порозі консультаційного кабінету. З кожним клієнтом слід працювати спонтанно, не використовуючи технічних прийомів, установок, вміти слухати та помічати. Психіка клієнта глибоко індивідуальна і для кожного психолог створює індивідуальну теорію, яка народжується в аналітичних відносинах.


Вам також буде цікаво: Трансгресія у психотерапії


Звичайно, це зовсім не означає, що в методі відсутня теорія. Навпаки — Юнг запевняв, що важливо безперервно здобувати знання, вивчати нове. Однак єдиною теорією для аналітика (психотерапевта) є його щира жертовна любов, , що йде від серця, а інструментом — уся його особистість. Тому що будь-яка терапія здійснюється не методами, а всією особистістю терапевта. Юнгіанський аналіз — це скоріше мистецтво, ніж наука. Відповідно до цього методу, набагато важливіше працювати з підсвідомістю, ніж зі свідомими установками.

У чому роль архетипів, снів та образів?

Юнг описував процес терапії як встановлення діалогу між свідомістю і несвідомим. Несвідоме пропонує свідомості різні варіанти дій в житті. Їх діалог відбувається за допомогою образів сновидінь, симптомів і ситуацій.

Архетип активується тоді, коли в нашому житті не вистачає певного досвіду, наприклад, материнського або батьківського. Важливо відокремити звичні дії, нав'язані батьківськими установками або суспільством, і впустити нове в життя. Варіанти нового досвіду ми можемо побачити в образах сновидінь і фантазій, які важливо розшифрувати.


Кому найбільше підійде юнгіанський аналіз?

Цей метод добре працює з тим, щоб люди вчилися впускати у своє життя нові можливості, ставали гнучкими. А також допомагає витримувати емоційний застій, поки не з'явиться щось нове. Знаєте, буває відчуття, коли все навколо сіре, немиле, хоча в іншому життя вдалося. Все добре, а ти не в гуморі. Ось з такими запитами цей метод чудово справляється.


Вам також буде цікаво: З чого почати, щоб позбутися поганих думок?


Юнгіанський аналіз приходить на допомогу, коли людині необхідна сила, щоб прийняти себе, пережити труднощі. Відчути себе більш живим, вийти з полону звичок і рутини, впустити у своє життя творчість і креативність.

Розкажіть про особливості такої терапії.

У юнгіанському аналізі немає «кушетки», а є зустріч віч-на-віч, діалог двох особистостей. Це близьке партнерство, в ході якого клієнт дізнається про основні джерела своїх труднощів, а також вчиться вибудовувати відносини довіри. Перше, з чим зустрінеться клієнт, — це негативний досвід минулих стосунків. Важливо знайти мужність і почати потихеньку знайомиться зі своїм досвідом, знаходити йому місце в душі.

Наприклад, клієнт переказує історію, яка приснилася, вона розгорталася там, де він народився. Душа пропонує зустрітися з тим, що відбувалося в дитинстві та було забуте, звернути увагу на батьківський комплекс. Саме ця тема зараз актуальна в його житті та рішення йде корінням в дитинство.


Вам також буде цікаво: Про що говорять тривожні сни


Клієнти, які звертаються до цього методу усвідомлено, розуміють, що робота буде проходити не за чіткими вказівками терапевта, а з його допомогою. Ключову роботу, звичайно ж, людина буде проводити сама. Терапевт грає роль провідника, а не доктора. Він любить, підтримує, спрямовує, але не виписує рецепт.

Щоб простіше зрозуміти методику юнгіанського аналізу, уявіть, що ми не ставимо під старий, падаючий будинок підпірки, а будуємо новий.


З якими запитами люди звертаються до цього методу?

Наприклад, є молода пара, у якої стали виникати конфлікти. Сім'я починає вирішувати розбіжності спочатку звичними методами, потім шукати помилки в собі, потім йде шукати якусь нову інформацію. Але свідомість боїться нового. І часто під прикриттям чогось цікавого все одно поводиться по-старому.

І ось коли з'являються різні можливості вирішити ситуацію, людина не може зважитися на це. І в такі моменти йде в терапію, йде, щоб навчитися діяти за іншим сценарієм.

Інші публікації
Оберіть терапевта