Що небезпечного у тренінгах? Кейс #22

Психолог Тетяна Квітка розповідає, чим небезпечні тренінги та як використовувати їх на користь собі.

22 листопада 2017 р.

Щодня щонайменше три запрошення я отримую у фейсбуці на всякі жіночі тренінги. Оскільки я в цій темі давно, довго й іноді сама щось організовувала, знаю чудово, що зараз цього настільки багато і теми різноманітні: і сексуальність, і жіночність, і як бути такою, сякою. Проте жінки ходять — і ходять багато. І от питання: навіщо? Чи розуміють вони, навіщо вони туди ходять? Часто я бачу і відчуваю, що багато хто не розуміє.

Запити звучать на початку тренінгу: «я хочу щасливо вийти заміж» — це найпоширеніший запит. Але ж насправді ось це «щасливо вийти заміж» вона не розгортає: що таке щасливо? навіщо заміж? за кого заміж? Але просто видавши таке послання... «Хочеш заміж? Значить, от тобі: роби раз, роби два, роби три. Зачіска макіяж, мовлення, постава, накачування інтимних м'язів, прекрасну сексуальну сферу ми розгойдуємо — от, будь ласка, мільйонер гарантований, він уже завтра стоятиме у тебе під будинком зі своїм ягуаром, ти виходиш, а там червона доріжка до твоїх ніг». Якщо жінка не знає, чи хоче вона заміж, наприклад, щоб мати близькість або якусь теплоту — поруч сидіти, рука в руці, і читати книгу, наприклад, навряд чи з таким мільйонером на ягуарі в неї це все в принципі вийде.

Я помічаю у своїх клієнтках, які приходять після жіночих тренінгів: «А мені сказали, що жінка не повинна суперечити чоловікові, що жінка повинна бути завжди дуже м'якою, ввічливою, ласкавою, млосно опускати очі, не грузити його своїми проблемами». І я питаю: «А тобі такі стосунки потрібні?» «Ні! Але саме так сказали, сказали, що це правильно, сказали, роби так і буде тобі щастя». Питання: «Тобі це щастя потрібне — таке?»

На мій погляд, основна небезпека таких тренінгів для жінки, яка пішла і все це починає використовувати, — у тому, що вона може потрапити у вторинну травматизацію. Якщо їй сказали на тренінгу: «От вам треба за тиждень познайомитися зі 100 чоловіками — і, як мінімум, узяти їхні контакти, почати наближатися». А вона має страх близькості з чоловіками, бо, можливо, якась була неприємна історія. І замість того, щоб розібратися (а що насправді мене лякає в близькості?), вона починає це робити, бо так сказали. Потрапляє в кращому разі просто в страх, а в гіршому випадку — у вторинну травматизацію, іноді це шокова травма, тому що якщо, не дай боже, був досвід насильства в дитинстві, у підлітковому віці, — тоді це тривала робота на відновлення взагалі здатності вибудовувати будь-які стосунки.

Дуже важливо, перш ніж записатися на якийсь тренінг, поставити собі це питання: а навіщо він мені потрібний? що я від нього чекаю? які мої внутрішні завдання він може допомогти мені вирішити? Це, як мінімум, вже спрямовує увагу в зону внутрішніх завдань: вміти знайомитися чи вміти підтримувати стосунки, вміти почуватися більш-менш розкуто під час діалогу з чоловіком, мати, зрештою, сексуальні стосунки, може, мені інші зараз потрібні — по-різному буває в житті. Якщо я вже собі ці завдання всередині оформила, — окей, тоді я розумію, навіщо я йду туди, я вже центруватиму фокус уваги на тому, що взяти з тренінгу конкретно: інструменти, маячки, щось потрібне. Але якщо от я йду, але для чого йду — не знаю, тоді краще спочатку сходити на психотерапію і зрозуміти, які глибинні завдання мене туди звуть, чому в мене взагалі виник резонанс, який голод притягнув до мене інформацію і змусив заплатити інколи адекватну суму, іноді неадекватну — бо деякі тренінги коштують тисячі євро і більше. Я готова платити ці гроші, якщо хоч розумію за що. Тоді дійсно варто б сходити до психотерапевта і спробувати в цих внутрішніх завданнях трохи розібратися.

Більш того, для багатьох жінок, які сходили на жіночий тренінг і у яких з'явилася ясність («а тут у мене дірка, і тут у мене дірка»), психотерапія просто архінеобхідна, щоб уже не в інтенсивній формі тренінгу, а у щоденному житті, у буденному просторі поступово заглиблюватися, заходити в мертві зони, заходити до тих ділянок, які були неживими досі. І за допомогою провідника у вигляді психотерапевта ці місця досліджувати, заповнювати чимось новим, можливо, навіть інформацією, отриманою від цього прекрасного тренінгу.

Оберіть терапевта