5 запитань про сексуальні дисфункції

Спеціалістка Тритфілд, сексолог, сімейний терапевт Августина Яценя відповідає на питання про сексуальні дисфункції: які запити за цією темою зустрічаються найчастіше, чому робота з сексуальною дисфункцією іноді обертається роботою з соціальними установками і самоприйняттям і як змінилися основні теми роботи протягом 20 років практики Августини .
29 серпня 2021 р.

Що таке сексуальна дисфункція?

Для мене сексуальна дисфункція — це те, що в житті клієнта начебто як працює, але не задовольняє його, або клієнта турбує те, як це працює. «Машина начебто їде, але якось не так». Щось, що відбувається в сексуальному житті клієнта, його турбує, — і з цим занепокоєнням він приходить до мене. Іноді це суто наносне. От, мовляв, нормальний мужик повинен займатися сексом тричі на тиждень по 12 хвилин, а якщо менше — то з ним щось не те. Або там «нормальна жінка повинна щоразу отримувати оргазм, бажано одномоментно з партнером, а якщо вона не відчуває вагінальний оргазм, — то все, фригидная жінка, йди лікуйся». Іноді в зв'язку з цими соціальними установками люди відчувають дискомфорт, не приймають себе такими, якими вони є; не приймають себе, — приходять до психолога, й іноді це просто просвітницька робота. У мене були пари в консультації (всі збіги, знову ж таки, випадкові), які після психотерапії виявляли, що їм не потрібно чотири рази на тиждень займатися якимось бурхливим сексом, годинами. Вони виходили на свій режим, який задовольняв, і вони залишалися цим задоволені. Це міг бути прекрасний секс раз на місяць, але крім сексу, у них є ще відносини, інтереси, прекрасне дозвілля, — і їм цього досить. Кожна пара, кожна група людей, яка займається сексом, якщо бути політично коректною, вибирає, як їм зручно. Якщо їм це зручно і це їх влаштовує, то це не перверсія і не дисфункція.

Які запит про сексуальні дисфункциях поширені?

У жінок — аноргазмія, у чоловіків — складності з ерекцією, еякуляцією: є бажання — немає ерекції, є ерекція — немає еякуляції; синдром очікування невдачі. Ось якось навколо цього, але це така класика. Наприклад, якщо фізіологічно у людини потреба в сексі раз на місяць, а вона очікує від себе бурхливого сексу чотири рази на тиждень, то, звичайно, якимись механічними і медикаментозними засобами це можна зробити. Якщо поява перших таблеток була пов'язано з тим, що є бажання, але немає потенції, то зараз більш серйозна проблема, з якою я частіше зустрічаюся, ніж 20 років тому, — що потенція-то є, а бажання немає. І коли, наприклад, у чоловіка немає бажання займатися сексом, то жодні пігулки в цьому не допомагають, тому що якщо немає бажання, — немає завершення, немає оргазму, немає еякуляції. Це як секс без кінця, це жахливе, насправді, переживання.

Як терапія розуміє сексуальну дисфункцію?

Сексуальні дисфункції можуть бути і деяким симптомом. Якщо ми візьмемо парні стосунки, — це те, що клієнт або клієнти не можу самі для себе усвідомити, вербалізувати, — і таким чином вони привносять це в контакт одне з одним. І тоді я як психотерапевт дозволяю їм винести на поверхню їхні проблеми, очікування одне від одного, розчарування, висловити одне одному в коректній формі, перепрожити, домовитися про щось, — і часто проблеми в сексі йдуть із сім'ї. Тобто секс — це первинний запит, те, що лежить на поверхні, і те, що приносять до психотерапевта, але найчастіше це виявляється проблемою взаємин. Там порушення довіри, образи, почуття провини, невиправдані очікування, напруга, схильність до уникнення конфліктів, — можна довго перераховувати. У кожної пари це, напевно, свій набір.


Радимо прочитати: Секс в период потрясений. Рубрика: Психологи не дают советов


Чи можна при сексуальній дисфункції допомогти собі самостійно?

Це теж одна з таких тем, мені здається, животрепетних. Я працюю вже давно у співпраці з гінекологами, андрологами, урологами, ендокринологами. І зараз, знову ж таки, бум на психотерапію, люди дуже багато читають про психологію, вирішують, що «це у мене психологічна проблема!» — і приходять до психолога, кажуть: «Ось, мене це турбує, скажіть мені, що робити». Я кажу: «А ви обстежені?» Або, навпаки, хтось відсилає: «А, у вас ось цей симптом, йдіть, це у вас психосоматика, це до психолога, це не до лікаря». І дуже часто до мене просто приходять недообстежені клієнти, яким я настійно рекомендую спочатку виключити фізіологічні причини, тобто піти подивитися, чи немає гормональних порушень, структурних порушень, фізіології. Іноді ці проблеми вирішуються абсолютно в інший спосіб і в іншому місці.

Як терапія працює з сексуальною дисфункцією?

Я думаю, починається все з довіри. Довіри до психотерапевта, довіри собі, потім — прийняття себе. Потім якось це організовується. Знову ж таки, я згадую кілька випадків, коли були особливості будови, особливості фізіології, біохімічні особливості у клієнтів, які були здатні на певні способи сексуального взаємодії, що виходять за рамки традиційних. Проте, коли клієнти познайомилися з собою краще, зрозуміли, з чим це пов'язано, і навчилися з цим обходитися по-іншому, то кілька людей побудували прекрасні сімейні стосунки. У психотерапії я пізнаю себе, я приймаю себе таким, який я є, я знаю свої бажання, потреби, можливості, обмеження, — і в цьому полі я собою взаємодію зі світом.

Зараз ціле покоління молоді (у мене вже було кілька таких клієнтів-підлітків, хоча я з підлітками особливо не працюють, але знайомі знайомих попросили), — з такою, я б сказала, дифузною сексуальною ідентичністю. Коли в силу багатьох свобод, зняття заборон, дітям, які стають підлітками 15-16-17 років, важко себе ідентифікувати з певною статтю або певними сексуальними інтересами. У мене було кілька таких клієнтів. Дівчата 17 років починали свій досвід з гомосексуальних відносин, а батьки були нажахані: «Як же сім'я, діти, внуки, що ж з нею буде, переробіть її, з нею щось не те». Але не заборона, а бесіда, прийняття і допомога підлітку в розумінні й усвідомленні своєї сексуальності творить дива.

Не важливо, до якої статі це буде потяг. Важливим є те, що людина, стаючи повнолітньою, комфортна собі в своєму тілі, у своєму потязі, — і виходячи з цього будує стосунки.

Оберіть терапевта