5 запитань про апатію

Фахівець Тритфілд, психолог Марія Лемещук відповідає на 5 запитань про апатію. Що таке апатія, чим вона відрізняється від депресії та що робити, якщо стан апатії виник у вашого близького?

Що таке апатія?

Апатія — це стан, коли людині нічого не хочеться, вона стає безрадісною, її нічого не цікавить. Вона перебуває в стані... чимось схожим на амебу: пливе за течією, не почувається щасливою, не хоче нічого робити, її не тішать ті речі, які тішили раніше. Цей стан дуже сумний.

Чим відрізняється апатія від депресії?

Коли ми говоримо про апатію, говоримо про симптом. Коли ми говоримо про депресію, ми говоримо про психічний розлад, який може включати апатію. Тобто апатія може виникати у житті людини з різних причин. Це може бути й стресова ситуація, причому тут дуже важливо, що стрес не обов'язково має бути зі знаком мінус: коли людина відчуває тривалий час якусь позитивну емоцію, після цього психіка намагається збалансуватися — і людина може відчувати спустошеність та апатію. Це може бути стан після хронічних захворювань або після операційного втручання, коли людина в процесі реабілітації, вона також може відчувати апатію. Це може бути гормональний збій,

Чи можна впоратися із апатією самостійно?

Насправді, з апатією можна впоратися самому, але дуже важливо розуміти, який рівень апатії у вас є, як довго ви знаходитесь в цьому стані. Якщо ви перебуваєте в цьому стані вже тривалий період, швидше за все, вам таки потрібно звернутися до фахівця, щоб він вам допоміг вийти з нього. Якщо ми говоримо про апатію, яка тільки-но починається, ви можете впоратися з нею самостійно. Це може бути поведінкова активація, коли ви намагаєтеся зробити (навіть іноді через силу) те, що раніше приносило задоволення. Є проста техніка, коли ми складаємо план на тиждень: щодня робити щось, що приносить тобі задоволення. Навіть щось банальне — від чашки улюбленого чаю до прогулянки на природі з твариною або спілкування з людиною, яка вам дорога.

У мого близького апатія. Як допомогти?

Насамперед, потрібно бути поруч, дуже важливо давати ту підтримку, якої потребує ваша близька людина: спробувати зрозуміти її емоції, спробувати знайти причину, чому ця людина знаходиться в апатії. Іноді потрібно просто побути поряд і помовчати, іноді побути поряд та вислухати. Але треба розуміти, що людина в апатії навряд чи буде ініціативною, вона навряд чи прийде, візьме вас за руку і скаже «допоможи мені». В цьому випадку вам потрібно проявити ініціативу, огорнути близького, образно кажучи, ковдрою своєї турботи та теплоти, допомогти йому вийти з цього стану.

Як психотерапія працює з апатією?

Коли до мене звертається людина з апатією, перш за все я проводжу диф. діагностику з депресією і я знаходжу причину апатії, якщо це саме апатія, — що людину привело до неї. Далі ми, звичайно, працюємо над тими моментами, які зміцнюють апатію в житті людини: чому вона почувається такою нещасною, які моменти цей стан підтримують. Ми працюємо з думками людини, ми шукаємо выкривлення, шукаємо ті «фільтри», якими людина дивиться не зовсім раціонально. Дуже часто ми знаходимо тут причину апатії, міняємо думки, трансформуємо свідомість, і людина приходить до того, що вихід з апатії є, і він насправді набагато ближчий, ніж людина собі уявляє.


Рекомендуємо також подивитись: Депресія vs. Дистимія

Звичайно, паралельно ми обов'язково працюємо над поведінкою, тому що для людей з апатією характерна безініціативність. І поведінкова активація у роботі з людьми в апатії виходить на перше місце — ми завжди намагаємося планувати, намагаємось ініціювати якісь дії, щоб виводити людину з цього пасивного стану.

Оберіть терапевта

Ми використовуємо файли cookies, щоб користуватися сайтом було легко та зручно. Залишаючись на сайті, ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності

Погоджуюся