5 запитань про панічні атаки

Клінічний психолог, гештальт-терапевт Микола Мирошниченко відповідає на 5 запитань про панічні атаки.

Що таке панічна атака і як її розпізнати?

Панічна атака найчастіше проявляється на тлі благополуччя зовні і всередині, тобто коли зі здоров'ям все окей. Виникає симптом паніки, тривожного розладу, тобто різкого підвищення тривоги, безпричинного занепокоєння, що також супроводжується підвищенням артеріального тиску, розфокусованістю уваги та відчуттям тиску в серці. За нападами паніки найчастіше ховається пригнічена активність, спрямована на розвиток. Що мається на увазі? Людина має бажання, мотиви, але з якихось внутрішніх міркувань людина неспроможна їх реалізувати, що виявляється у нападах паніки і надмірної тривоги. Коли починаємо говорити, людина більш-менш знаходить способи реалізації своїх внутрішніх бажань, у її середовищі, з поправкою на її життя, відповідно напади паніки зменшуються і з часом зникають.

Зараз у багатьох панічні атаки. Чому?

Епідемія панічних атак найчастіше пов'язана з тенденцією до самостійності та усамітнення людей, втрати контакту з оточуючими, що дає, з одного боку, відчуття самостійності, реалізованості, але є й інший полюс — самотність, розпач, відчуття непотрібності. Неприємно переживати ці почуття, тому простіше пережити це як тривогу, занепокоєння, страх. Або переживати це як панічну атаку — це як аварійний механізм. Тоді це вже буде приводом для звернення до фахівця.

Від панічної атаки можна померти?

Ну, я таких випадків не спостерігав.

Як швидко допоможе психотерапія?

Дуже індивідуально. Залежить від готовності людини включатись у тему, пов'язану з виникненням симптомів. По-друге, залежить від тривалості, тобто це первинне звернення (виникло — і відразу до фахівця) або це тривалий симптом і виникли вже вторинні зміни, тобто людина вже пристосувалася, більш-менш навчилася жити із симптомом і не завжди вистачає сміливості, можливостей, ресурсів подивитися, що насправді знаходиться за панічною атакою, тому що доведеться стикатися, тобто відчувати і говорити про відчай, про самотність, про спектр переживань депресивного характеру. Не всі люди до цього готові, не у всіх є внутрішні сили, не у всіх є зовнішня підтримка близьких, хоча б мінімальне відчуття, що людина потрібна, важлива, значуща. Мій досвід — від 1-3 сеансів, яких буває достатньо для усвідомлення, розуміння, що відбувається, — до тривалої терапії.

А народні засоби? Ромашка, може?

«Народні засоби» — це стосунки. Мається на увазі оточити себе людьми, які вас розуміють, яких ви розумієте, коли є можливість відчувати заспокоєння, безпеку, близькість поруч із родичами, знайомими, друзями.

Оберіть терапевта

Ми використовуємо файли cookies, щоб користуватися сайтом було легко та зручно. Залишаючись на сайті, ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності

Погоджуюся