З чого почати, щоб позбавитися поганих думок? Кейс #34

Спеціалістка Тритфілд, психолог Марія Лемещук розповідає, як влаштовано погані думки та чому вони виникають. А ще ділиться простою технікою, за допомогою якої можна почати їх позбуватися.
10 червня 2019 р.

Ми постійно думаємо: думки є в голові кожного з нас. І навіть коли ми намагаємось не думати, ми все одно думаємо. Дуже важливо усвідомити цей потік думок та зрозуміти, які думки у нас домінують.

Кожен із нас має так звані стереотипні думки. Це ті думки, що виникають постійно. Дуже часто вони псують настрій, змушують нас відчути себе некомфортно в емоційному плані. Можна порівняти: припустімо, ми заходимо в кафе і чуємо музику. Ми можемо не вслухатися в текст, не чути слова, але чуємо музику, і вона створює певну атмосферу. Так само й думки задають атмосферу нашого життя. Вони можуть задавати радісну атмосферу, і ми почуватимемося щасливими та задоволеними. Так само ми можемо почуватися дуже пригніченими, якщо більшість думок зі знаком мінус.


Також радимо подивитися: Леся Лоріашвілі. 5 запитань про ОКР та навязливі думки

Що робити? Насамперед, думки треба ідентифікувати. Нам треба розібратися у них, їх знайти. Тому що думки, що псують наш настрій, є автоматичними. Це не навмисне бажання подумати про щось: ми до них абсолютно не критичні, вони виникають самі собою. Тому так важливо спробувати зрозуміти, про що я щойно подумав, що саме щойно промайнуло в моїй голові. Це потрібно усвідомити в той момент, коли у вас раптом різко, невиправдано впав настрій. Допомагає в цьому випадку щоденник, у який ми намагаємось записувати свої думки. Так ми можемо знайти стереотипність, бачимо, що це думки, припустімо, пов'язані зі ставленням себе. Або зі ставленням до оточуючих. Тепер нам простіше працювати: коли ми виписуємо ці думки, ми стаємо критичними. Ми вже виходимо на абсолютно інший рівень, можемо починати оцінювати їх з погляду раціональності та нераціональності, з точки зору користі чи шкоди. Це перші кроки до того, щоб упоратися зі своїми негативними думками та подарувати собі ясний розум та гарний настрій.

Оберіть терапевта