Дмитро Чабан. 5 запитань про вікові кризи у чоловіків

Гештальт-терапевт Дмитро Чабан відповідає на 5 запитань про кризи в житті чоловіків. Чому криза скоріше зміна і перехід, як криза середнього віку здобула таку популярність і навіщо чоловікам вчитися просити про допомогу.

24 серпня 2021 р.

Що таке вікова криза у чоловіків?

Тут слово «криза», мені здається, має значення. Тому що слово «криза» етимологічно, в перекладі з грецької означає переломний момент, перехід кудись, в якийсь інший стан. І це значить, що вони є у всіх, — не тільки у чоловіків. У корінних культурах були спеціальні ритуали, щоб проходити через ці кризові, перехідні періоди. У сучасному світі такого скоріше немає, але от останнім часом інтерес до цього з'являється. Що значить чоловіча криза або перехід? У жінок, на відміну від чоловіків, є якісь символи, які й без спеціального ритуалу показують, що відбуваються зміни. Наприклад, місячні. Або вагітність. Чоловік не має нічого такого особливого, що зовні говорить про те, що відбувається переломний момент. Голос, може, змінюється... Тобто у чоловіків ще менше, ніж у жінок, очевидних можливостей пережити кризу.

Які бувають кризи у чоловіків?

Є перехід з юнацького, хлоп'ячого періоду у дорослий світ. Або, наприклад, момент, коли чоловік стає батьком, — це теж криза. Коли він одружується, — це теж криза. Криза не в сенсі щось погане, він не забарвлений «знаком мінус». Це просто перехід від одного стану, від попереднього стану в наступний. Ось що таке криза для мене. Вона може супроводжуватися стражданням, а може й не супроводжуватися. Це глибокий процес.

Чому криза середнього віку така відома?

Про жодну іншу кризу, загалом, в соціумі й не говорять, крім як про кризу середнього віку. Після 30-40 років начебто вона відбувається. Карл Густав Юнг говорив, що людина не починає займатися своєю индивідуацією взагалі до 35 років, тільки після 35 починається процес індивідуації — пошуку того, що важливо мені, створення себе цілісного. До цього, мені здається, люди поглинені (багато хто, я не кажу, що у всіх так влаштовано), матеріальним світом, якимись поверхневими речами, а потім, коли приблизно половина життя вже пройдена, — виникає питання «А чим я займався весь цей час? Те, чим я зараз займаюся, вибори, які я роблю, — це те, чого я хочу, чи ні?» Часто це не так, і ось відбувається усвідомлення того, що дуже багато часу вже минуло, а я робив вибори, які мені не пасували. Починається якийсь перелом. Може початися.

Звідки стереотип про нові відносини, про «біс в ребро»?

У зв'язку з тим, що я перед цим сказав про кризу середнього віку, — людина нарешті усвідомлює щось, що вона дійсно хоче робити, але не робить. І тоді вона просто, може, приймає рішення нарешті почати робити те, що дуже довго утримувала. Наприклад, кататися на мотоциклі, — у кого що. Перші відносини можуть бути, особливо в нашій культурі, не дуже усвідомленими, тому що починаються з інтроектів — «Так треба. Якщо ми от стільки зустрічаємося, до цього віку треба одружуватися». І одружуються. А потім виявляється, що це не та людина, яка мені підходить і подобається. Я це не усвідомлюю до певного періоду. Це збіг, я думаю, що це відбувається саме до цього віку. Тоді людина отримує вже достатньо досвіду.

Можеш ще пояснити, що таке інтроект?

Інтроект — це певна інформація, знання, яке проковтується ніби «не пережовуючи». Більшість інтроектів люди отримують в дитячому віці, коли вони критично не здатні обробити ту інформацію, яку отримують від батьків, від якихось значущих дорослих. І потім вони роблять ці установки (інтроекти) частиною себе — і живуть з них, а не зі свого якогось власного вибору, творчого способу життя.


Радимо прочитати: «Кризис среднего возраста для мужчины — точка переосмысления и точка роста». Интервью с Александром Сагайдаком


Як чоловік може допомогти собі пройти кризу?

У питанні, мені здається, підвох, — в слові «себе». У нашій культурі вчать (всіх, але чоловіків особливо), що їм потрібно впоратися самим, інакше вони слабаки: плакати не можна, просити про допомогу не можна, боятися теж не можна, — чоловікам особливо. Перше, що проситься як відповідь на це питання, — знайти можливість для себе просити допомоги і підтримки у інших чоловіків, у когось, кому чоловік довіряє, із ким безпечно.

Як психотерапія допомагає пройти кризу?

Терапія допомагає чоловікові, серед іншого, усвідомити, що він не один в цьому. Багато хто думає, що їхній процес, їхні складнощі або їхні страждання унікальні, а коли вони приходять в терапію (в індивідуальну терапію, в групову терапію — особливо), — вони в певний момент усвідомлюють, що і у цього чоловіка так влаштовано, ця жінка говорить теж про щось, що мені відгукується, і в мене це теж схожим чином влаштовано. Це вже само собою допомагає знизити градус напруги і страждання. А якщо ще чоловік вирішує поділитися тим, що він утримує і переживає, — це можливість пройти через перехідний період без значущих втрат.

Оберіть терапевта