5 запитань про ОКР та нав'язливість

Медичний психолог та психоаналітик Леся Лоріашвілі відповідає на 5 запитань про обсесивно-компульсивний розлад та нав'язливість. У чому різниця між ОКР та нав'язливістю, як зрозуміти, що мені або близькому потрібна допомога і чому важливо ділитися своїми тривогами з оточуючими або психотерапевтом.

У чому різниця між ОКР та нав'язливістю?

ОКР вважається психічним захворюванням, тому що там є певні нейронні зв'язки, які на органічному рівні змушують людину робити ці ритуали. Це не просто психологічний симптом, це вже психіатричний симптом, що потребує лікування. Нав'язливі стани, нав'язливість — це психологічні симптоми, воны не вимагають медикаментозного лікування, але вимагають усвідомлення, чому так відбувається, особливо якщо це заважає людині. І тут ще питання: можливо, це не заважає? Є ритуали, вони людину влаштовують, визначають і якось структурують життя. І взагалі, людині добре з цим, близьким це не заважає — чому ні?

Як зрозуміти, що з цього може бути в мене?

Я б сказала, є різні рівні: є просто тривога, яка не виливається в такий вид поведінки, є тривога, що виливається в ритуал — ритуали, наприклад, звичайні, нормальні, вони не переходять у нав'язливість. Наступний рівень нав'язливості — коли ці ритуали дуже важливі, вони мають дуже велике значення, без них складно жити. Є нав'язливий стан, коли людина майже не може відмовитися від цих ритуалів, і вона вже переживає їх як нав'язливі, вони починають їй серйозно заважати жити, заважають у повсякденному житті. Але є ОКР — коли людина практично заповнена, наповнена і поглинута цими безперервними ритуалами, і вона не може нормально жити, працювати, будувати стосунки, сексуальне життя. Це практично повністю поглинає всі сфери її життя та обмежує дуже сильно.

Як працює нав'язливість, є приклад?

Наприклад, жінка весь час перевіряє праску або чайник перед виходом, не може ніяк піти на роботу, якоюсь мірою це вже починає заважати її життю. Вона критично до цього ставиться, розуміючи, що вона вимкнула цю праску, але все одно повертається кілька разів перевірити ще раз. Це говорить не про те, що праска реально не вимкнена, а про те, що вона має високий рівень тривоги, який змушує її заспокоївати себе. Цей ритуал — це ритуал заспокоєння насправді. Ритуал завжди має таке логічне пояснення: якщо праску не вимкнути, — згорить будинок, якщо не помити руки, — будуть бактерії. При нав'язливих станах завжди є якась логіка, але за цією логікою завжди стоїть почуття, дуже сильне почуття і одне не обов'язково пов'язане з іншим. Тобто тривога може бути з приводу розлучення з чоловіком, а виливається вона в ритуальне вимикання праски або чайника по десять разів і перевірку ще дверей. І це не обов'язково безпосередньо пов'язане. Завдання психотерапії — виявити, із чим саме пов'язані почуття, розуміючи, що логічна частина, зовнішня частина не обов'язково пов'язана із реальною тривогою. Але якась подія завжди була, якась подія, яка спричинила появу ритуалів. Майже завжди людина пам'ятає, коли, з якого моменту це почалося.

Як зрозуміти, коли близькому потрібна допомога фахівця?

Якщо людина не критично до цього ставиться, але всі довкола бачать і розуміють, що це не норма, це вже досить серйозно — і треба звертатися до лікарів, тому що людина не критично ставиться до своєї поведінки, а вона їй заважає. Швидше за все, потрібно звертатися до психіатра, аж до прийому препаратів, тому що потрібно гасити цю симптоматику. Вона може лише наростати.

Є нав'язливі стани, які людина сприймає критично: вона розуміє, що цих ритуалів забагато, що вони їй вже заважають, але може так чи інакше з ними справлятися, вона не йде в безперервне повторення, безперервні ритуали, у неї бувають поліпшення та погіршення — залежно від тривоги, від ситуації в житті. Тут достатньо психотерапії та усвідомленості, рефлексії та допомоги близьких. Занадто серйозного в цьому нічого немає, це радше психологічне переживання.

Що робити при ОКР та нав'язливості?

Люди соромляться говорити про свої симптоми, бо гадають, що про них подумають погано, подумають, що вони ненормальні. Це такий рівень сорому та страху, що вони швидше приховуватимуть, ніж говоритимуть про це. У кращому разі вони звернуться до фахівця, де про це говорити нормально. У гіршому — вони не звернуться до фахівця і не розкажуть нікому про це, але тоді швидше за все симптоматика наростатиме, ритуальність частішатиме, збільшуватиметься, ставатиме гірше. Чим раніше вони звернуться до фахівця або чим раніше вони зможуть ділитися цим зі своїми друзями, знайомими, тим краще, тому що вони зможуть бути трохи критичніші до цього, і їхня тривога, яка насправді лежить під цими ритуалами, буде виливатися в розмови. Якщо людина буде ділитися своєю тривогою, — так, вона зменшуватиметься.

Оберіть терапевта

Ми використовуємо файли cookies, щоб користуватися сайтом було легко та зручно. Залишаючись на сайті, ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності

Погоджуюся