Візитка. Психолог Олександр Сагайдак

Олександр Сагайдак — психолог, гештальт-терапевт.
19 серпня 2018 р.

Мене звуть Олександр Сагайдак, я займаюся психотерапією і онлайн-терапією, практику веду з 2007 року.

Як ти потрапив в професію?

Після довгих пошуків себе. Я 20 років відслужив державі, пішов у запас підполковником юстиції у відставці. Можу сказати, що у психотерапію я прийшов зі своєї особистої кризи: із жорсткої структури у вільний політ... Де себе шукати, чим займатися, що мені до душі зараз? А мені вже було злегка за 40. Було не просто. Тому в моєму сприйнятті це була криза. Зрозуміло, спочатку я прийшов подивитися, що це таке. Хоча зараз я розумію, через роки і роки терапії, — схоже, в той момент мені самому потрібна була допомога, і я дуже радий, що я скористався цією допомогою. Прослуживши 20 років у дуже жорстких структурах, я зберіг чутливість, людяність, м'якість, — я себе сьогодні за це дуже поважаю.

Ось такий був крок у професію.

В якому напрямі ти працюєш?

Придивлявся до кількох напрямів. Це і символ-драма, і когнітивно-поведінкова терапія, але все-таки мені більше ліг на душу гештальт-підхід: тут завжди є місце творчості, завжди є пошук, є місце цікавості і свободі відійти від конструкцій. Якщо коротко, для мене тут багато життя.

Із якими темами ти працюєш добре?

Мені дуже подобається працювати з чоловіками, зацікавленими у певній ревізії себе, у переосмисленні, — у вікових чи ситуативних кризах, коли щось стає незручно. Я тут спираюся на таку фразу з мого військового минулого: «Панове, рюкзачки до огляду». Ми робимо перегляд: а що є, а чим я користуюся, а як це працює? Я отримую задоволення, коли щось випадково помічене мною у чоловікові навпроти, і йому стає цікавим, наскільки він наповнюється, як він відновлює себе... Я поважаю себе за той крок, коли я зміг щось змінити, — і я з великою повагою ставлюся до чоловіків, які змінюють щось у своєму житті. Мені дуже подобається працювати в сімейній психотерапії.

Будь-терапевт працює шрамами. У мене в цьому багато досвіду, у мене багато шрамів, але при цьому збережена чутливість, азарт, провокативність. Мені подобається і, судячи з результатів, це вдається.

Я тривалий час боявся роботи з кризами як теми. Певний час це було чимось незрозумілим, а от коли у мене склалися свої пазли... Я поважаю той свій стан — і клієнтів, коли у них настає криза. Це завжди шанс щось міняти, це сигнал про те, що вчорашнє вже не працює. Сьогоднішня криза — це хороший чарівний пендель: час щось змінювати. У мене з задоволенням і користю виходить бути поруч з клієнтом в його кризі, — приймаючи, підтримуючи, а десь, може, трохи і провокуючи.

Що для тебе психотерапія?

Для мене психотерапія — це розвиток, не застрягання на якорі, а розвиток, я цим сам живу і з багатьма цим ділюся. Це не «полікувати, полагодити або виправити» когось, — а розвиток.

Під який саундтрек ти б закінчив фільм про себе?

Все ж, якщо ми говоримо про психотерапію, для мене дуже важливо, щоб була імпровізація, — або джаз, або вільний наспів. У теперішньому моменті мого життя це був би Estas Tonne "Song of the Golden Dragon".

Оберіть терапевта