5 запитань про психосоматику

Клінічний психолог, гештальт-терапевт Микола Мирошниченко відповідає на 5 поширених запитань про психосоматику.

Чому зараз всі заговорили про психосоматику?

Стало більше досліджень випадків, коли людина соматично здорова, тіло її здорове, але є симптом. І є дослідження, які кажуть, що у розвитку цього симптому провідну роль відіграє не біологічний чинник, тобто проблема не тілесна, а психологічна: проблема у психіці людини. І тоді вже варто розбиратися, яким чином ця проблема виникла: чи це індивідуальна особливість розвитку людини, чи проблема виникла в результаті контакту з соціумом, у спілкуванні людини з оточуючими її людьми.

До чого тут психологія?

Психолог з'ясовує, що саме людина за допомогою симптому говорить оточуючим. Загалом роботу психолога з психосоматичними розладами можна дуже примітивно вмістити в наступний алгоритм: що за допомогою симптому людина говорить навколишньому світу і людям, які знаходяться поруч з нею, чого не може сказати словами, що доводиться демонструвати у вигляді симптомів?

У цьому випадку психолог допомагає людині це зрозуміти. Далі — за можливості виробити інший вербальний спосіб — як пред'являтися поряд з іншими людьми та поряд зі світом за допомогою слів.

Які запити найпопулярніші?

На сьогоднішній день це так звана «міннесотська вісімка» — 8 психосоматичних розладів, з якими звертаються. Гіпертонічна хвороба. Підвищений артеріальний тиск (пов'язаний з тим, що людина багато переживань і почуттів стримує в собі, не висловлює, це призводить з часом до внутрішньої напруги, що відбивається на стані артеріального тиску: він підвищується. Наступною за частотою є виразкова хвороба шлунка. У цьому випадку це вже більш конкретне стримування, пов'язане з переживаннями агресивного спектра — роздратування, злість, агресія, збудження, як не дивно, будь-яка стримана активність, все це відбивається на стані шлунка. Призводить спочатку до агресивного гастриту, а якщо ситуація не змінюється, часом виникають виразки.

Наступне за частотою звертань — нейродерматит. Це епізодичні симптоматичні висипання, не пов'язані з прийомом їжі, медикаментів та алергенів, що, власне, підтверджується наявністю аналізів, шкірних проб. Ось у людини все окей, а шкірні прояви є. Тоді тут провідну роль відіграє психологія.

Як проявляється психосоматика?

Коли починаєш розпитувати у людини, за яких обставин виникають симптоми, можна почути різну інформацію. Для мене показником є виникнення симптомів у тому середовищі, в якому знаходиться людина: або її сім'я, або родичі, близькі, з якими людина живе.

З чим ще звертаються до психолога? З нервовими тиками. Як кажуть, за кожним нервовим тиком ховається цікава життєва історія. Показовий випадок: на консультацію прийшла сім'я — тато, мама, дорослий син 23 роки, син живе з батьками. «Замовником» була мама, тобто вона зателефонувала, сказала, що хотіла б привести сина, я запропонував прийти їм усім утрьох. Яким був моє спостереження після розпитувань: нервові тики у сина виникали в той момент, коли мати намагалася посваритися з батьком. І у сина виробився несловесний спосіб припиняти, запобігати конфлікту між батьком і матір'ю — у вигляді нервового тику. Було дуже цікаво спостерігати, як це виникло у просторі кабінету, у просторі консультації: коли мати тільки починала підвищувати голос і повертатися до батька, у сина починало смикатися око, виникав нервовий тик, він зі свого місця нахилявся вперед і фактично зупинявся на межі контакту між мамою та батьком. Коли я звернув на це увагу, вони серйозно замислилися, виникла хвилинна пауза — і син почав розповідати, що так, справді, було дуже багато ситуацій, коли він боявся, що батьки розійдуться, він втратить сім'ю. У такий спосіб розгорнулася історія, пов'язана з нервовим тиком. За 3 зустрічі історія вирішилася. Через рік мама зверталася з іншого приводу, на мої питання щодо ситуації сина розповіла, що симптом повністю зник, і він поїхав навчатися в інше місто, сепарувався від батьків.


Вас може зацікавити: Микола Мірошниченко. Психосоматика у великому місті

А можна ще приклад із практики?

В анамнезі клієнтка має епізодичні висипання, обстежувалася у алерголога неодноразово, проходила курс медикаментозного лікування, ефекти були ненадовго. Після того як медицина використовувала всі доступні методи діагностики та лікування, направили до психолога. Знайшла мене за рекомендацією, поговорили. Що виявилося: довго формувався симптом алергії, коли клієнтка чула критику на свою адресу з боку матері, причому не епізодично, а протягом тривалого періоду. Будучи маленькою, вона не могла говорити, відстоювати свою думку, прийняти критику на свій рахунок і, відповідно, відокремлювалася від будь-якого типу критики таким от симптомом. Коли поговорили про ситуації, в яких виникає цей симптом, клієнтка помітила, що поряд завжди виявляється жінка, обов'язково старша мінімум на три роки, і як тільки вона починає давати їй поради або вчити життя, у клієнтки починають свербіти руки, голова, з часом виникають висипання.

Оберіть терапевта

Ми використовуємо файли cookies, щоб користуватися сайтом було легко та зручно. Залишаючись на сайті, ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності

Погоджуюся