Консультація психолога онлайн: 10 поширених питань

Часи, коли звертатися до психолога було соромно, вже в минулому, але психотерапія, особливо психотерапія онлайн, все одно здається чимось новим, незрозумілим, викликає багато сумнівів і питань. Розбираємося, у чому завдання психотерапевтичних консультацій, що робить психолог онлайн і яка від цього користь клієнтові.

1. Чим онлайн-консультація психолога відрізняється від розмови з другом?

Таких відмінностей десятки, але сконцентруймося на найважливішому.

По-перше, час психотерапії повністю належить вам: психолог не стане переводити тему розмови на щось своє, занурюватися у власні спогади, перебивати, відволікатися на телефон або говорити «ну гаразд, я побіг» посеред вашої репліки, як це може зробити друг. Ваші теми, переживання і цілі — завжди в пріоритеті.

Друг може давати поради і приносити у розмову багаж своїх цінностей і свого досвіду: якщо колись у нього був болючий досвід безробіття, він може відмовляти вас від зміни роботи, навіть не усвідомлюючи свого фонового страху.

Психолог в онлайн або очній роботі, по-перше, не дає порад про те, як вам жити: звільнятися чи ні, розлучатися чи ні. По-друге, він навчений усвідомлювати і відстежувати свої реакції і не вносити в консультацію власні погляди на життя, цінності чи страхи.

Ви не можете бути впевнені, що розказане в дружній бесіді назавжди залишиться між вами. Психотерапевт обмежений етичним кодексом і нікому ніколи не перекаже вашу історії так, що вас можна буде впізнати, — навіть через 10 років після закінчення терапії.

І найголовніше. Мета дружнього спілкування — добре провести час. Конкретну мету психотерапії ви ставите самі, але в цілому вона спрямована на покращення вашого життя в довгостроковій перспективі: поліпшення стосунків, у тому числі ставлення до себе, краще розуміння себе, своїх бажань, сильних сторін чи обмежень. В онлайн-терапії і клієнт, і терапевт разом працюють заради цього.

Друг відрізняється від психолога приблизно так само, як приятель, який пішов з вами за компанію на море, відрізняється від професійного тренера з плавання. Психолог навчений бачити зв'язки і закономірності, які не очевидні людям інших професій, і володіє інструментами для змін.

Якщо вам цікаво дізнатися,чим відрізняються психолог, психотерапевт і психіатр, — рекомендуємо почитати нашу статтю

2. А раптом після онлайн-консультації мені стане гірше?

Психотерапія, як і будь-який процес, має свою динаміку: іноді ви відчуваєте різке поліпшення, іноді вас може відвідувати відчуття безвиході або короткострокового погіршення. Наприклад, люди, які вчаться відстоювати свої інтереси і говорити «ні», спочатку роблять це дуже різко, дивуючи самих себе і близьких. Потім це обов'язково стабілізується. Якщо піднімаються складні спогади або почуття, які ми роками замовчували і намагалися ігнорувати, — це відчувається як тяжкий сум, або біль, або навіть гнів на кривдників з минулого. І часто це позначають фразою«мій стан погіршився», але з часом гострі переживання вщухнуть і трансформуються.

У сучасній психотерапії усі ці сценарії відомі і добре вивчені. Існують інструменти, які дозволяють робити зміни поступовими і уникнути ретравматізаціі (тобто ситуацій, коли спогади і робота з травмою погіршують стан людини). Психолог стежить за тим, щоб клієнт не йшов з онлайн-консультації на піку гострих емоцій, не залишався сам «у розібраному стані». Найкраще, що ви можете зробити, — дати психотерапевтові максимум інформації про те, що ви відчуваєте себе погано, в які саме моменти і як це переживається.

3. Як я дізнаюся, що психотерапія працює? Як можна вимірювати прогрес?

Питання «як ми зрозуміємо, що проблема вирішилася?» часто звучить на одній з перших онлайн консультацій з психологом. Це питання не таке вже просте, і добре б дати собі час подумати про нього.

Для вимірювання результатів онлайн-терапії є багато методів. У деяких підходах активно використовують опитувальники (наприклад, шкалу вимірювання депресивних або тривожних станів). Природно, ви і самі будете помічати зміни — або за своїми відчуттямси («я відчуваю, що я став спокійнішим, краще сплю, впевненіший у спілкуванні»), або за допомогою якихось опорних інструментів. Наприклад, можна використовувати щоденники настрою або звичайні паперові щоденники. Можливо, в короткостроковій роботі критерієм стане конкретна подію («зважився на складну розмову з керівником», «виступив на конференції»). Існує досить багато інструментів, щоб заміряти ефективність консультацій психолога онлайн, і у вас буде час вибрати відповідні разом із терапевтом.


Рекомендуємо прочитати: Психотерапія: інструкція з користування


4. Як мені зрозуміти, що психолог — не шарлатан?

Про те, як выбирати психотерапевта для онлайн консультацій, ми писали в докладному Пораднику. Якщо коротко, є формальні критерії професіоналізму: вища освіта з психології або медицини, спеціалізація в одному з психотерапевтичних напрямів, достатня кількість годин особистої терапії та відвідування супервізії.

Є також критерії, пов'язані з етичним і професійним кодексом. Наприклад, психотерапевт ніколи не засуджує клієнта, не може давати однозначних порад, нав'язувати свої релігійні чи будь-які інші цінності, не може транслювати «магічні» погляди на світ.

На Тритфілд немає вільної реєстрації для психологів, тобто ми додаємо тільки тих, у чій кваліфікації впевнені, дипломи та сертифікати прикріплені в профілі терапевта. Крім якісної освіти, усі наші психологи мають досвід онлайн консультацій від 3 років і постійно підвищують кваліфікацію.

5. Як мені вибрати найкращого психотерапевта?

Як не дивно, «найкращий» психолог не потрібен, —потрібен той, хто пасуватиме конкретно вам і вашим запитам. В онлайн-психотерапії дуже слабо діють закономірності на кшталт «чим дорожчий — тим краще», «чим старший — тим краще» або «чим популярніший в соцмережах — тим краще». Що мається на увазі, коли ми говоримо «знайти свого терапевта»? На практичному рівні — це психолог, який проводить консультації за вашою темою. Є ті, хто багато років спеціалізується на роботі з тривожністю, або на роботі з вагітними, або на розладах депресивного спектру. Зверніть увагу на ці теми в профілі психолога.

Другий не менш важливий фактор — фахівець подобається вам ірраціонально, на рівні відчуттів: викликає симпатію і довіру, йому або їй хочеться розповісти про своє життя. Звичайно, не варто очікувати від себе, що глибока довіра виникне до незнайомої людини на першій онлайн-консультації. Вам може бути соромно, ніяково, можуть включитися властиві вам механизми захисту. Наприклад, багато хто розповідає про щось дуже важке з жартами і посмішкою — це теж захисна реакція психіки на біль. Це нормально.

Щоб клієнтам було легше вибирати, ми готуємо відеовізитки: вони допомагають зрозуміти, хто з терапевтів викликає емоціний відгук.

6. Я хочу потрапити на онлайн-консультацію психолога, але у мене немає запиту. Не знаю, що говорити.

Зазвичай під «у мене немає запиту» люди мають на увазі одну з двох ситуацій: або «я не розумію, як це назвати, де причина і де наслідок, просто все дуже-дуже погано і дуже заплутано», або «в цілому у мене все більш-менш нормально, просто мені цікаво спробувати, що таке психотерапія, більше дізнатися про себе».

У першому випадку можна потрапити в пастку сорому: здається, що я морочу фахівцеві голову, якщо нормально не можу сформулювати, у чому моя проблема. Але це не так! Тому що навіть до тієї точки, коли людина може зрозуміти, помітити і назвати всі свої емоції, веде певний шлях, часто це не одна консультація. Не кажучи вже про пошук причинно-наслідкових зв'язків і розплутуванні всього клубка проблем. Тож «мені просто погано, але я не розумію чому» — це дуже частий і більш ніж достатній запит.

У другому випадку проблема знову не в вас, а в стереотипах. Багатьом здається, що на очну або онлайн-терапію йдуть тільки в разі важких проблем. Але це не так. Дізнатися більше про себе, висловитися, подумати вголос, розпланувати майбутнє, досліджувати свої цілі і цінності — це прекрасні запити, і дуже багато клієнтів приходять на онлайн-консультації психолога саме з такими цілями.


Вам може бути цікаво: Психотерапія як профілактика


7. Навіщо обов'язково копирсатися в дитинстві? Хіба це не трата часу?

Увага до дитинства і дитячого досвіду на консультаціях психолога пов'язана не з тим, що так написано в «підручниках з психотерапії» або «так склалася традиція». Справа в тому, що наші проблеми дійсно бувають пов'язані з цим періодом. Наприклад, в моїй родині говорили, що відрізнятися від загалу небезпечно, бо всі будуть сміятися і показувати пальцем, тому краще сидіти і не висовуватися, — я ввібрав цю установку, адже в дитинстві ми не можемо критично оцінити і відкинути батьківські уявлення про життя. Якщо тепер я, будучи дорослим, намагаюся стати відомим художником або просунутися по службі і очолити відділ, — мені загрожує конфлікт моїх бажань і родинних переконань з дитинства. Логічно, що під час онлайн-консультації мені доведеться зробити крок назад, щоб знайти коріння проблеми і зрозуміти, чому я вважаю, що бути відомим небезпечно. Із іншого боку, психолог ніколи не буде змушувати вас говорити про те, про що ви не хочете, або про те, до чого ви ще не готові.

8. Чому психотерапія триває так довго?

По-перше, онлайн-психотерапія не обов'язково триває довго. Якщо початковий запит конкретний і «точковий» (наприклад, «хочу поговорити про підвищення зарплати, але боюся» або «боюся літати літаками»), — проблему можна вирішити буквально за кілька сесій. Існують випадки, коли вистачає навіть однієї-двох консультацій психолога.

В решті ситуацій потрібно більше часу просто тому, що некорисні для нас захисні механізми психіки могли формуватися роками і навіть десятиліттями — і дивно очікувати, що ці процеси можна змінити за кілька годин. Хоча зазвичай ефект від консультацій з психологом можна відчути від самого початку. Багато людей ходять на терапію регулярно в якості профілактики — приблизно так, як ми регулярно ходимо у спортзалу або на огляд до стоматолога.

9. Чи точно працюють консультації психолога онлайн? А як же кабінет і кушетка?

Насправді, ефективність психотерапії онлайн доведена і перевірена дослідженнями. Ми підготували добірку досліджень, які доводять безпечність та ефективність онлайн-консультацій. З одного боку, різниця є: терапевт злегка обмежений у вхідній інформації, оскільки не бачить клієнта повністю. Але в іншому психологи всіх напрямків (крім танцювальної та тілесно-рухової терапії, зі зрозумілих причин) добре працюють онлайн з усіма тими запитами, із якими працюють очно. Це стосується як індивідуальної терапії, так і терапії пар, і навіть психотерапевтичних груп.

10. Чим Тритфілд відрізняється від усіх інших платформ з консультаціями психолога онлайн?

Різні платформи онлайн-психотерапії працюють за різними моделями, між ними є подібне, але є й відмінності.

Тритфілд був першою платформою для онлайн-консультацій психологів в Східній Європі. Ми працюємо з 2015 року, і за цей час нашими клієнтами стали жителі більш ніж 50-ти країн. У нас немає відкритої реєстрації для психологів, тобто ми самі вибираємо фахівців для платформи, звертаючи особливу увагу на їхні освіту і досвід. Ми не використовуємо рейтинг психологів, щоб не створювати простір для необґрунтованої конкуренції і накруток рейтингу. Дуже багато ресурсів ми витрачаємо на онлайн-презентацію терапевтів, записуємо відео (візитки, відповіді на питання, інтерв'ю) і пишемо статті. Це полегшує клієнтам вибір перед записом на першу консультацію. Ми також допомагаємо вибрати психолога під конкретний запит — і робимо це безкоштовно.

Тритфілд концентрується не тільки на наданні консультацій психолога онлайн, але й на популяризації психотерапії в цілому.

TreatField-logo

Вибрати психолога

Оберіть терапевта

Ми використовуємо файли cookies, щоб користуватися сайтом було легко та зручно. Залишаючись на сайті, ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності

Погоджуюся