5 запитань про аб'юзивні стосунки

Спеціалістка Тритфілд, гештальт-терапевтка Уляна Перегинець відповідає на 5 запитань про аб'юзивні стосунки. За її словами, перший і ключовий крок у роботі з жертвою аб'юзу — назвати аб'юз аб'юзом. Розбираємось, як його розпізнати і як вийти з таких руйнівних взаємин.
15 вересня 2020 р.

Що таке аб'юзивні стосунки?

Про них дійсно багато чого написано і багато де згадується, особливо про захист жертв аб'юзу. Нещодавно була ціла акція, присвячена цьому. Для мене це стосунки, які суто вертикальні, вони не партнерські і вони ніколи не перевертаються назад, тобто один партнер домінує, другий підкоряється. І в цих відносинах основне — це влада, контроль та бажання підкорити волю іншої людини собі.

Як зрозуміти, що я перебуваю в таких стосунках?

Якщо стоїть питання фізичного насильства, усе досить очевидно: якщо людина застосовує фізичне насильство, це аб'юз. Якщо йдеться про інші види аб'юзу, то для мене перший індикатор — це те, що я не можу прийняти жодного рішення самостійно, тобто щось захотіти та зробити: обов'язково це потрібно обговорити з партнером та отримати дозвіл. Або не отримати дозволу, і тоді це стає неможливим. Це може відображуватися в таких речах, як, наприклад, купа дзвінків за день, ревнощі. Я зараз говорю в жіночому роді, як про себе, але хочу уточнити, що аб'юз буває як з боку чоловіків, так і з боку жінок. Так от, відвернулася від телефону, телефон взяла, а там п'ятнадцять пропущених, наприклад. Де ти, з ким ти, давай фотографію. А ти точно з нею? Я не вірю, передай їй слухавку» — і все в такому дусі. Плюс, звісно, що носити: не можна прозоре чи те, що не подобається твоєму партнерові, бо «товста і взагалі на кого ти схожа».


Рекомендуємо подивитись: Чому жінки можуть терпіти насильство в сім'ї.


До речі, як правило, в аб'юзивних стосунках є багато образ і принижень, які стосуються зокрема зовнішнього вигляду, розумових здібностей, взагалі будь-яких здібностей, потенціалу людини. Тому що оскільки мета — пригнічення, то всіляко натякається в різних формах від легких до грубих, що «ти не дуже, ось якщо я скажу тобі і ти зробиш ось так, то з тобою буде краще, у тебе є шанс, а без цього — не дуже…»

Дуже «цікаво», коли є фінансовий аб'юз. Як правило, тут подвійні стандарти, що теж, до речі, є характеристикою аб'юзу. «Ось я працюю, а тобі не можна. Або можна, але дуже недовго, тому що я так люблю, коли ти зустрічаєш мене, коли я приходжу додому, а вечеря готова. Це так чудово, я тебе так люблю за все це, ну тобі що, шкода, ну навіщо тобі ця робота?» А другий крок – «Гроші? Нащо тобі гроші? Ти все вже витратила, що я тобі дав. Ні, не отримаєш жодних грошей». І тоді це такі лещата подвійні, в яких і борщ зварити не можна, і заробити не можна. Ну і залишаєшся без сукні або в сукні, але в тій, яку вибрав він.

Які у аб'юзивних стосунків наслідки?

Це може бути втрата здоров'я аж до втрати життя, якщо йдеться про фізичний аб'юз. У цьому його небезпека. І недаремно створюються повсюдно центри підтримки, насамперед — для жінок, щоб було куди піти. Інші наслідки пов'язані з тим, як людина почувається, тобто самооцінка провалюється на дно. Якщо відносини тривалі, довгі роки неможливо жодного кроку зробити самостійно, то зникає навіть ця навичка, замість неї з'являється впевненість, що я ніхто, я не впораюсь і не виживу в цьому світі. Це найнебезпечніший наслідок, який заважає з цих відносин вийти і занурює людину ще більше у свою неспроможність. Ще один із наслідків — те, що людина втрачає можливість самореалізовуватися. А це базова потреба для будь-якої людини. Якщо це неможливо, дуже важко поважати себе, дуже важко сказати: «Так, я молодець, сама молодець, просто тому що я є, я щось роблю для цього світу!»


Рекомендуємо також подивитися: Чому жінкам зустрічаються «не ті» чоловіки?

Це ті наслідки, з якими дійсно досить важко вижити, але при цьому іншого виходу немає. Аб'юзивні відносини руйнують, з них необхідно виходити.

Як зрозуміти, що я сам не аб'юзер?

Я можу зрозуміти, що я не аб'юзер, якщо я в першу чергу поважаю свого партнера: поважаю його рішення, поважаю його вчинки, поважають те, якою вона є сама по собі, як людина, як особистість. І не перешкоджаю тому, щоб це відбувалося з ним. Я можу не в усьому з партнеркою погоджуватися і можу злитися, обговорювати, розмовляти, але я точно не буду людиною, яка каже «ні, я тобі не дозволяю» або намагається якимись маніпулятивними способами вплинути на неї так, щоб вона не помічала або втратив віру у себе. Я у будь-якому разі за неї.

Як психотерапія працює з наслідками аб'юзу?

У роботі з жертвою аб'юзу перше, що необхідно зробити, — це назвати аб'юз аб'юзом. Тому що це одразу все ставить на свої місця. Це прибирає сумніви, яких багато. Про те, чи все зі мною нормально, можливо, я погано намагаюся. Це говорить про їхню руйнівність і токсичність. І це те, що стає точкою відліку і задає вектор до того, щоб людина відновлювала свою цілісність і поступово з цих відносин виходила.


Вас може зацікавити: Чому ми завмираємо у відповідь на агресію?Оберіть терапевта