Як відстежувати автоматичні думки. Кейс #41.

Когнітивно-поведінкова терапевтка Олександра Тимошенко пояснює, як автоматична думка може різко змінити наш емоційний стан і наскільки важливо відстежувати й усвідомлювати такі думки.

13 березня 2021 р.

У чому суть когнітивно-поведінкової терапії, основна її позиція? У тому, що події в нашому житті якимось чином на нас впливають, на всіх. Ми якось на них реагуємо. Багато людей не замислюються, чому вони так реагують на те, що відбувається. Реагують, як правило, так, тому що оцінюють ці події певним чином. Ось цей розумовий процес, який оцінює будь-яку подію, — це і є точка роботи в когнітивно-поведінкової терапії.

Ми помічаємо зміну свого емоційного стану. Наприклад, я вийшла з дому і йду на роботу, настрій прекрасний, на вулиці чудова погода, я йду й радію життю. І тут — отакої! — отямилася на зупинці в жахливому емоційному стані. Я себе запитую: а що ж сталося? А на середині дороги до мене прийшла думка «О боже, я ж не закінчила квартальний звіт! Прийду на роботу — мене будуть сварити!», і мій емоційний стан погіршився, мені стало сумно і тривожно. Тобто думка «Я не закінчила квартальний звіт. Мене будуть сварити!» привела мене до емоційного стану смутку і тривоги. Таким чином, ми відстежили автоматичну думку, яка привела до такої реакції.

Оберіть терапевта