Людмила Мухлиніна. 5 запитань про страх самотності

Спеціалістка Тритфілд, аналітично орієнтований психолог Людмила Мухлиніна розповідає про те, як формується і впливає на нас страх самотності. Як і багато інших проблем у відносинах, страх самотності – наслідок нестачі базової довіри в дитинстві, але в просторі терапії ситуації минулого можна відтворити і змінити.

Що таке страх самотності?

Походження слова, етимологія слова «самотність»... Якщо подивитися в німецькій та англійській слова «самотність» і «усамітнення», у них дуже цікаве походження. Перекладають ці слова як дорослішання, набуття повноти, перехід. І дивно, що таке широке за змістом слово викликає страх. Страх — це єдина емоція, яка не веде до зв'язку. Усі емоції (любов, ненависть, гнів, печаль) — вони пов'язують нас зі світом, ведуть до розвитку. І страх — єдина емоція, яка розгортає назад і зупиняє, не дає перейти вперед. І оскільки усі емоції оживають в тілі (навіть переклад слова «емоції» — це імпульс зсередини), то страх ми завжди переживаємо тілесно. Це завжди буде відчуття зупинки, тупику, удару, тремтіння, відчуття, що стикнулися з чимось невідомим, страшним, жахом. Те, що нас фіксує в цій точці і викидає в інший простір. І можливо, це те почуття, яке нас пов'язує зі світом, з тілесністю, тому що саме страх включає тіло.

Звідки береться страх самотності?

Звичайно ж, це все родом з дитинства. Мені б хотілося сказати трохи про таке поняття як почуття базової довіри. Немовля приходить в світ у невизначеність. Свідомості немає, воно знаходиться повністю в психіці матері, і дуже важливо, як його зустрічає світ, з якими очікуваннями, наскільки мати вміє витримувати ті почуття, про які дитина ще не знає, що це вона, — вона тільки переживає. Це стани страху, невизначеності, хаосу, гніву і люті. Дуже важливо матері бути на хвилі дитини — відчувати її почуття, не намагатися бути ідеальною матір'ю, тому що бажання стати ідеальною матір'ю відрізає від дитини. Тоді вона сфокусована на своїх почуттях, немовля залишається з цим екзистенційним жахом наодинці. Єдине, що він може зробити, — відрізати ці почуття, витіснити їх в несвідоме. Є такий термін в психології як «достатньо хороша мати». Що це означає? Це означає не прагнути бути ідеальною, бути такою мамою, до якої дитина може дотягнутися сягти, — живою; спиратися на свої почуття. Мама може проявляти себе не ідеально, але перебувати на боці дитини. Тоді й формується почуття базової довіри, — що цьому світові можна довіряти. Якщо відбувається в цьому місці поломка, — ось це той дефіцит, який і буде визначати практично будь-яку взаємодію зі світом.

Як відрізнити страх самотності від бажання близькості?

Страх самотності — це страх втратити опору, страх втратити знайоме, відоме і те, на що можна спертися. Це те, що розгортає людину, зупиняє, а близькість — це бажання, це базова потреба, інстинкт. Потяг до близькості — це той потяг, той інстинкт, який веде нас до розвитку, до розкриття свого потенціалу і знайомства зі світом. А страх, якщо він йде з дефіциту базової довіри, буде не пускати. Він буде фіксувати людину в точці «невиходу». Звичайно, страх самотності і близькість тут дуже близькі, особливо якщо є дефіцит з раннього дитинства. Воно як гойдалки: в один бік — бажання близькості, але як тільки людина підходить до тієї точки, де потрібно відкритися, тому що близькість — це завжди відкриття, розкриття, це вразливість... І тут, якщо є дефіцит базової довіри, піднімається страх, що світ жахливий. Тоді бажання близькості натикається на страх того, що мене можуть поранити. Несвідоме — це джерело тих можливостей, які ми можемо використовувати. Це те насіння, зародки, які можуть проявитися через проекти, через відносини, через набуття своєї повноти, але ми можемо це отримати тільки через відносини, відносини з іншим. Для цього важлива близькість.


Радимо подивитися: Виктория Белик. Кейс #12. Об одиночестве


Як допомогти собі впоратися зі страхом самотності?

Якщо базова довіра сформована нормально, тоді виникає страх, який може тільки показувати, що ось там потрібно бути акуратним. Він не паралізуючий, а тільки позначає зону небезпеки, ту зону, яку потрібно пройти для здобуття чогось важливішого або щоб знайти новий досвід у відносинах. Точку опори, яку дитина отримує від матері. Весь авторитет знаходиться у матері або батька, і дуже важливо цей авторитет залишити за собою. Дитина повинна залишити за собою відчуття героя, що вона може це, це, це, вона може щось зробити, вона може зав'язати шнурки сама, може одягнутися, може зробити мамі сніданок, може побороти страх темної кімнати. І тоді відчуття опори, на яку можна покластися, дозволяє зробити крок у невідомість. Коли не вистачає базової довіри, виникає дефіцит, дитина настільки боїться зовнішнього світу, що не може відірватися від простору сім'ї. Відбувається застрягання в інфантильній позиції — і в майбутньому при будь-якій спробі вибудувати відносини в цій точці відбувається провал в минуле, і людина скочується на способи реагування свого минулого досвіду, — тоді, коли було травматично, болісно, неприємно. У цей момент дуже важливо сконцентруватися на сьогоденні, на тому, що відбувається, продихатися, звернути увагу на дихання, на пульс — на частоту серцевих скорочень, зайнятися чимось рутинним і звичайним. Побігати, погуляти, зустрітися з друзями, зробити прибирання в будинку — це взагалі чудово. І коли є фіксація на теперішньому моменті, можна спробувати знайти ті опори, які дозволяють утриматися в сьогоденні, спробувати відшукати особисту силу і цінність в собі. Ми потроху забираємо ті очікування, які ми накидаємо на найближче оточення, собі. Ми дозволяємо собі стати тим джерелом підтримки, тією хорошою мамою, яка дозволить нам вижити.

Як психотерапія працює зі страхом самотності?

Психотерапія дозволяє створити такий простір, всередині якого буде проявлятися стан дефіциту базової довіри, самотності, страхів, — усе те, що повертає людину в минуле при зустрічі з новим. В аналітичному альянсі у нас є можливість провести реконструкцію тих відносин, які травмували або фіксують людину, — і вибудувати новий тип відносин. Відносини, які будуть розвивати і допомагати розвиватися кожному в парі. Як говорив Юнг, зустріч двох змінює кожного.

Оберіть терапевта

Ми використовуємо файли cookies, щоб користуватися сайтом було легко та зручно. Залишаючись на сайті, ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності

Погоджуюся