Кейс # 49. Що таке тривожний тип прив’язаності?

Спеціалістка Тритфілд, схема-терапевтка Вікторія Сухарєва розповідає про те, як страх втратити відносини і бути відкинутим змушує нас жити в напрузі, пригнічуючи свої потреби. Але досвід прийняття і підтримки в терапії здатний компенсувати тривожний тип прив'язаності й дати нам трохи більше впевненості та свободи.

Тривожний тип прив’язаності найчастіше проявляється у стосунках, коли людина тривожиться і боїться втратити свого партнера. Люди можуть будувати стосунки, але у них можуть бути певні проблеми: Я боюся втратити партнера, тому я можу робити багато чого. Я боюся, що він мене покине, що він від мене виділятиметься, тому можу намагатися йому подобатися, я можу жертвувати своїми потребами, щоб йому було добре. Я можу навіть придушувати свої потреби, поступатися в багатьох рішеннях, аби йому було добре.

Як тільки партнер віддаляється, людина починає тривожитися, бо, можливо, щось трапилося, можливо, я щось зробила не так. Такі люди намагаються дізнатися, як сподобатися іншій людині, вони намагаються контролювати цей зв'язок, тому що в будь-який момент він може обірватися, а мені потрібно бути поруч з моїм об'єктом прихильності, я повинен отримувати те тепло, яке я не отримав. Це постійна перевірка, наскільки він або вона мене любить, наскільки я хороший або поганий. Це про те, що мене не можна любити просто так, а тільки за щось, і я постійно повинен бути ідеальним, щоб я був гідний любові.

Терапія — це один з варіантів коригувати цю прив’язаність, тому що терапевт — один з об'єктів, із яким можна побудувати стабільну прив’язаність. І цей досвід нам неймовірно важливий, тому що цей досвід ми повинні були отримати в дитинстві, але ми його не отримали. І в терапії саме опрацьовуються ті моменти, коли нам говорили, що з тобою щось не так, я тебе покину, «з тобою щось не так, я віддам тебе в дитбудинок», як розповідають мої клієнти дуже часто. Або з тобою щось не так, ти нам не потрібен, ти нам не син. У терапії такого немає, ми в терапії приймаємо безумовно. Це дуже хороший досвід, коли ти можеш будувати контакт, коли ти можеш проговорити те, що ти відчуваєш, що ти думаєш. Спочатку терапевт тебе приймає, а потім ти можеш забрати це всередину і почати сам себе приймати, тому що це і про наші внутрішні взаємини: наскільки те, що я відчуваю, добре, наскільки я сам себе приймаю безумовно? або це така умовна любов і умовне прийняття себе?

Люди не можуть повірити, що терапевт їх може приймати безумовно. Ми в терапії говоримо про те, що ми приймаємо всі почуття, всі потреби клієнта, але при цьому в терапії є й момент емоційної конфронтації. Терапевт не підтримує взагалі усе в клієнті, не говорить, що ти можеш проявлятися як завгодно в усьому. Він з тобою поруч, він приймає усі почуття, але при цьому він може направити тебе, як добрий батько, дізнатися якусь твою мотивацію. Це про добре наставництво, а не про якесь «прийняття за гроші». Гроші — про те, що ти вкладаєшся у свій розвиток і платиш за час терапевта, який теж навчається, щоб підтримувати своє психічне здоров'я і підтримувати свій рівень знань, необхідний для того, щоб тебе скорегувати і тебе направити.


Радимо подивитися: Оля Іванюк-Долженко. 5 запитань про травми прив’язаності


Оберіть терапевта

Ми використовуємо файли cookies, щоб користуватися сайтом було легко та зручно. Залишаючись на сайті, ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності

Погоджуюся