Кейс #30. Що робити, якщо кохання не взаємне?

Як пережити нерозділене кохання? Розповідає фахівець Тритфілд, психолог Тетяна Квітка.

7 березня 2019 р.

Доволі часто приводом для звернення на терапію є нерозділене кохання.

Зараз у мене в терапії є і підлітки з цією темою, і жінки, які зіткнулися з цим, будучи вже у стосунках: коли був якийсь старт, і вони досі мають почуття, а друга половина якимось чином із цих відносин «тікає»: або фізично тікає, або емоційно тікає, проте це вже не те, з чого все починалося.

І перше, що я прошу зробити, — звернути увагу: а де ти в цих відносинах, хто ти, де твоя увага, де твій центр — і виявляється, найчастіше людина якийсь свій центр переклала на об'єкт свого кохання, і цей об'єкт кохання зробила у якомусь сенсі заручником. Бо якщо я надто перекладаю відповідальність за кохання на когось іншого, іноді з цією ношею буває важко, і людина навіть несвідомо тікає. Тому що якщо хтось дуже відповідальний за моє щастя, за те, щоб я була найщасливіша на світі, якийсь час у цю гру можна пограти, але потім вона набридає або стає надто важко нести цей тягар. Тоді я все одно в якомусь сенсі перекладаю на іншу людину відповідальність за своє щастя, і це трохи дитяча річ, бо саме в дитинстві ми розраховуємо, що все принесуть, все організують як нам треба, нагодують, одягнуть, полюблять, поцілують.

Особливо популярна зараз усяка «любов за інстаграмом»: призначили один одного хлопцем і дівчиною, і начебто все було добре, потім бац — він перестав писати, сльози, соплі... Що робити? Займатися собою. Займатися собою, згадувати, що подобалося до стосунків, чим захоплювався, що раніше приносило задоволення, які оточували люди. Займатися якимись речами, окрім переживань, окрім виділення цих почуттів, що ти розчарований зараз та переживаєш біль. Окрім цього, йти спеціально робити речі, які приносили задоволення раніше, повертати собі смак життя, повертати собі якісь інші опори тією діяльністю, якою хотів займатись і досі не зайнявся: піти на танці, піти на спорт, зайнятися малюванням, зробити щось, що переключить мозок, тобто змінить цей нейронний зв'язок про страждання, про жертву і про кинутість, — і трішечки поверне цей центр і увагу собі.


Вас може зацікавити: 5 питань про самотність


Оберіть терапевта