Про впевненість у собі. Кейс #44

Гештальт-терапевтка Оксана Поруцька розповідає про те, як формується і зміцнюється впевненість в собі, а також пояснює, чому так важливо не знецінювати себе, а святкувати свої перемоги і досягнення.

17 травня 2021 р.

Впевненість в собі — це наша готовність робити кроки, навіть якщо ми не впевнені в результатах і навіть якщо ми боїмося. Впевненість в собі — це дуже цікаве явище. Його немає в науковій психології, є кілька визначень, до єдиної думки з цього приводу так і не дійшли. Кожна людина нібито знайома з цим поняттям, кожен уявляє щось своє в цьому місці.

Бувають такі ситуації, коли впевненість в собі буває ключовою. У великому спорті можуть бути такі ситуації, в будь-яких питаннях, де нам потрібна самопрезентація. Людині може вистачати компетентності, але саме впевненість в собі — той штрих, який приведе до перемоги або до поразки. Впевненість в собі точно не замінить компетентності. І рекомендації щодо підвищення впевненості в собі швидше за все для тих, у кого саме її і не вистачає, але хто щось знає, вміє і вже може. І другий важливий момент: якщо йдеться про тотальну невпевненість в собі, то, швидше за все, ці методи не допоможуть, це вже питання до психотерапії.

З понять більш наукової психології, впевненість в собі дуже близька до поняття рівня домагань. Рівень домагань як поняття ввів Фердинанд Хоппе, який був учнем школи Курта Левіна, він проводив свої дослідження ще в 1930-х роках і він помітив закономірність. Коли у людей є можливість вибирати складність завдань, які їм треба виконувати, то чим краще у них виходило виконати попередні, тим складніші завдання вони вибирають собі для виконання в подальшому. Впевненість в собі будується на позитивному досвіді: чим більше ми робимо і у нас виходить, тим більше ми схильні робити щось в майбутньому. Мені здається важливим той аспект, який ми можемо звідси взяти і застосувати в своєму житті: нам важливо помічати наші досягнення і те, що у нас виходить. І фіксувати результати. Те, що ми щось робимо, і бачимо, що це вдається, — саме це дозволяє нам робити щось нове і щось інше.

Це всередині людини, але на це можна впливати ззовні. І ось мої улюблені способи впливу. Перше — потрібно святкувати свої успіхи і досягнення. От брати і влаштовувати свято, так, як ви розумієте свято. І друге — якщо у вас є артефакти (фотографії, дипломи, кубки), які нагадують вам про ваш успіх і досягнення, розставте їх на помітне місце, щоб бачити їх щодня.


Радимо прочитати: Як перестати порівнювати себе з іншими


Ще що мені сподобалося в питанні впевненості в собі, — деякі дослідники пропонують як одну з вправ — звикати до невдач. І зробити щось, що ви точно провалите. Начебто, здавалося б, це може похитнути впевненість в собі, але це новий досвід, який показує «так, я намагався, у мене не вийшло, але все гаразд. І тоді всі наступні невдачі не сприймаються як катастрофа.

Що ще важливо пам'ятати? Коли ми робимо щось для нас нове вперше, то спочатку нам може бути дивно, може бути страшно і у нас може не виходити. І це нормально.


Оберіть терапевта