Стосунки у парі стають міцними та здоровими не тому, що нам «поталанило знайти правильну людину», а через наше вміння ставити одне одному правильні питання, вислуховувати відповіді — і домовлятися, якщо наші погляди не збігаються. Про те, як побудувати стосунки у парі, розповідає психолог Оксана Істоміна Гербер.

Усі ми прагнемо щастя. Мріємо про міцну сім'ю, в якій ми розумітимемо одне одного з півслова, сварки нас не торкнуться, а дивитися ми будемо тільки в одному напрямку.

І починається все дійсно так: ми зустрічаємо свою «половинку» і дивимося одне на одного через рожеві окуляри. Ми звертаємо увагу на схожість між нами і не хочемо помічати відмінності. І на початковому етапі стосунків це природний процес.

Але настає момент, коли пара вирішує з'їхатися – з надією стати щасливим власником сімейного гнізда. І тут з'являються перші підводні камені, через які можуть розбитися всі сімейні мрії. Ласкаво просимо до першої сімейної кризи.

Хочу розповісти про деякі складові, завдяки яким можна успішно пройти першу кризу та побудувати функціональні, міцні та щасливі сімейні стосунки.

Що ми знаємо одне про одного

Потреба у близькості — це одна з головних причин, з яких ми створюємо стосунки. Що може допомогти сформувати це відчуття близькості, дати почуття комфорту та безпеки? Знання про партнера. Добре, якщо ви дізнаєтеся якнайбільше не тільки одне про одного, а й про родичів, друзів та важливих людей у житті партнера або партнерки.

Як ми проводимо час

Хто що любить, як ми будемо проводити вечори? Хто балакун, а хто мовчун? Гучна компанія чи усамітнення? Спілкування із родичами буде дозоване чи безмежне? Як святкуємо свята?

Одна пара відпочиває окремо, і це нормально. Інша пара окремо не ходить навіть за покупками.

Головне правило тут — пам'ятати, що кожна пара має свою норму в стосунках. Тому обирайте способи проведення часу, які пасують саме вашій парі.

Які у нас зони відповідальності

З нуклеарної сім'ї кожен прийшов зі своєю «валізою переконань». Тепер настав час укомплектовувати «спільну валізу» для пари.

Питання ієрархії теж не оминути. Чим ясніше і зрозуміліше ми говоримо, тим менше непорозумінь та конфліктів на нас чекає. Хто у якому питанні головний, хто за що відповідає? Щоб побудувати міцні стосунки, дуже важливо вміти домовлятися.

Хто відповідає за побут, хто за їжу, зрештою, хто виносить сміття? Хто головний у зароблянні грошей, хто розподіляє бюджет? Хто організатор відпусток? Це лише маленький список питань, на які парі доведеться відповісти разом. І фрази «що тут незрозумілого, це очевидно!» тут не працюють.

Важливий чинник: у функціональній здоровій парі — гнучкі кордони. За потреби пара може поговорити ще раз, переглянути домовленості та спробувати по-іншому. У хорошій сімейній системі правила можуть змінюватись залежно від обставин.

Якого майбутнього ми прагнемо

Чого ми хочемо? Одного і того ж самого? Чи наші погляди кардинально відрізняються? Парі важливо обговорювати свої мрії та плани. Наприклад, тему народження дітей. Адже може з'ясуватися, що один із партнерів взагалі дітей не хоче. Життя у квартирі чи приватному будинку — це кардинально різні стилі життя. Здавалося б, банальне питання, але: спочатку ремонт чи машина? Цьогорічна відпустка — на морі чи в горах?

Цей список можна продовжувати безкінечно. Важливо не ігнорувати обговорення планів на майбутнє: такі питання самі собою «не розсмоктуються».


Вас може зацікавити: 5 запитань про конфлікти в парі. Олена Сєргєєва


Вкладайте енергію у спроби домовитися, а не в перетягування канату. Адже далі життя пари будуватиметься саме на цьому фундаменті. Чим більше ситуацій, коли вдалося домовитися, знайти рішення, разом вийти зі складнощів, — тим легше буде проходити кризи, із якими неминуче стикається кожна сім'я.

Інші публікації
Оберіть терапевта