Я часто дивуюся тому, скільки крихкості насправді в людях, у їхніх стосунках.

Коли заглядаєш за ширму з «вибудованих» способів та захистів, виявляється, що людину колись поранили, не розгледіли, відкинули. Після цього хочеться сховати усе своє чутливе та тонкий, щоб точно ніхто не дістав. Чим більший біль — тим глибше ховати. Такий інстинктивний рух. Але тим важче це розглянути, на жаль.

Добре, що я тепер припускаю це про інших людей. Навіть цілком упевнений. У спробі не показувати є і своя логіка, і великі складнощі. Перший рух дуже зрозумілий: якщо б'ють у живіт, його треба встигнути напружити та закрити. Інша річ, коли після удару людина ухвалює інтуїтивне рішення тримати живіт напруженим та прикритим постійно.

Виходить так: мене вдарили, я не встиг захиститися. Було боляче. Окрім болю, швидше за все, було соромно та принизливо. Далі я вирішую накачати прес і завжди тримати його в напрузі, про всяк випадок. А водночас ще й руки накачаю, щоб відбитися, якщо зауважу бодай найменший рух у мій бік. І триматиму цю оборону постійно. Завжди.

Якщо робити це надто довго, м'язи спазмуються — і просто розслабити їх вже не вийде. Очевидно, що зі спазмом нормально дихати я не зможу, зміниться моя хода, я придивлятимусь до оточуючих і оцінюватиму їх з точку зору небезпеки. Напевно, це також вплине на моє сприйняття інших. І звичайно, всі ці дії ніяк не змінять того, що колись в минулому мені зробили боляче, змусили відчути біль і приниження.

Зрештою, це уводить від справжнього проживання буття, здатності залишатися вразливим, дивуватися і будувати близькість. У психологічному сенсі так людина намагається захистити власну крихкість. Парадоксально, що розв'язання тут має бути зворотним.

Тому що такими є справжні почуття людини, отже, це нормально. Рухом свого життя близький може поранити. Це означає, що я вразливий для нього. Також це означає, що я пустив його, визнав у собі як важливого і цінного, а отже, визнав його тим, хто може зачепити. Він має право про це знати, хоча сказати це дуже важко. Тут проявляється крихкість та з'являється шанс на близькість. Саме тут варто намагатися відкриватися, а не будувати захист. У нормальній, не патологічній ситуації, коли один каже «Мені боляче», інший не добиватиме його. Цих слів достатньо, щоб він помітив. Як часто натомість ми лаємося, аргументуємо, лютуємо. На нас діють образа, нехтування, зрада, — вони впливають, хочемо ми того чи ні. Але визнаючи їх, ми маємо можливість проживати. Не проживаючи, — залишаємо всередині, заморожуємо, часто страждаючи фізіологічно чи деформуючись морально: «Інші небезпечні», «Мене всі кидають», «Нікому не можна вірити» — з однієї події формується світогляд, отже, і якість життя.

У визнанні своєї вразливості прихована величезна сила. Якщо людина припиняє захищатися, чинити опір ідеї власної крихкості та крихкості іншого, перестає вибудовувати лабіринти та стіни заради того, щоб обдурити, відвести увагу, збити зі сліду, — вона отримує можливість проявитися у своїй правді та повноті. Для себе, насамперед.


Вас може зацікавити: Коли світлі почуття болять


Так, людина вразлива, її легко здолати, зломити, поранити, але вона може чинити опір, захищатися. Коли треба — напружитись, щоб відбити удар. Але коли не треба — відпускати напругу і проживати те, що сталося в страху, соромі, агресії. Якщо людина дозволяє собі плавати у власному болі, опускатися на дно, пропускати через себе розпач — ці почуття припиняють лякати надмірно.

Нікому не хочеться стикатися з болем, але якась його кілкість неминуча в житті кожної людини. Захищаючись, напружуючись, інтелектуалізуючи, людина намагається заперечувати. Але найкраще, що можна зробити, — пристосуватися жити з очевидною правдою власного існування. Цей рух допомагає певною мірою опанувати цей біль і отримати досвід подолання болю. Так, важко, страшно і просто не хочеться, але таким чином ми дізнаємося, що впораємося, виживемо, пройдемо. Тому що так вже бувало, це знайомий досвід.

Експериментуючи зі своїми переживаннями, ми отримуємо досвід, вибудовуємо корисні опори, впізнаємо себе. Болючий (але не травматичний) досвід повинен допомагати дедалі більше проявлятися, долати сором, а не ховатися і виставляти скостенілі захисти.

Повертаючи собі крихкість, людина визнає, що світ може зачепити її, але отримує можливість бути враженою світом, відчути обсяг власного буття. А це означає, що вони може виходити назустріч відкритою та чесною, отримуючи шанс для близькості. І задля цього варто ризикувати.

Інші публікації
Оберіть терапевта