Гештальт-підхід — один з найпопулярніших напрямів психотерапії. Ми попросили психотерапевтів Тритфілд розповісти про особливості цього підходу. Розбираємося, у чому відмінність гештальта від інших методик, із якими темами гештальт працює найкраще і що ж все-таки ховається за популярною фразою «закрити гештальт».


Що таке гештальт-підхід? У чому суть цього методу, якщо пояснити простими словами?


Відповідає психолог Антон Фелорець

психолог Антон Федорець

Точно перекласти німецьке слово Gestalt складно, найчастіше його трактують як образ, форма, цілісність, структура.

Основними цінностями в гештальт-підході є холізм (або цілісність); гомеостаз (або баланс); саморегуляція; усвідомленість; переживання чи почуття.

Робота починається з почуттів.

Ви, напевно, чули думку, що психологи працюють з почуттями і що найпоширеніші запитання психологів, особливо гештальт-терапевтів, — це питання про почуття. Поясню, чому так.

Почуття і емоції є важливими аспектами в роботі гештальт-терапевта.

Ф. Перлз (засновник гештальт-терапії) писав про почуття як про зупинене збудження. Збудження, яке спрямоване на задоволення потреб, може бути реалізовано або зупинено. І якщо воно зупинене, виникає напруга. Напруга у вигляді різних почуттів або, якщо було зупинено великий обсяг збудження, — то тривоги.

Усі потреби можна звести до двох основних:

1. Поглинути. Чогось не вистачає? — Треба це отримати.

2. Виділити. Є щось зайве? — Треба цього позбутися.

Будь-яка клітина здатна функціонувати лише доти, поки йдуть обмінні процеси: щось виділяється, щось споживається. І обов'язково є середовище, без якого ця клітина не може існувати. Приблизно так працює і психіка. Є організм, є потреби щось виділити, щось поглинути. Це природний психічний метаболізм.

У цій моделі все зводиться до двох полюсів: «+» і «-». Якщо я сумую, значить мені когось не вистачає. Якщо мене нудить від когось, значить йому пора «на вихід». Якщо злюся, то хтось порушує мої кордони. Це досить прості приклади. Життя, звичайно, набагато складніше й заплутаніше. Тому можна використовувати не тільки метафору клітини, але і метафору з цифрових технологій. Уявімо собі цифрову систему, яка функціонує в двійковій системі числення, тобто оперує тільки двома цифрами: нуль (0) і одиниця (1). Проводячи аналогію, наші потреби можуть бути більш складними, ніж плюс і мінус, 1 і 0, вони можуть мати форми 0001 00101010, 0011000110, 1001111 — таких варіацій до нескінченності. Мені зараз згадується момент з фільму «Матриця», коли головний персонаж «прозрів» і став бачити все в цифрових кодах. Бачив комбінацію кожної найменшої дрібниці — 0, 1. У якомусь сенсі і ми так функціонуємо, але не бачимо «код» досить ясно.

Так от, людина, як надзвичайно складний біологічний код, з усіма притаманними їй бажаннями і потребами може легко заплутатися в кодах. Складність полягає в тому, що часто ми не знаємо, чого ми хочемо і що нам дійсно потрібно. Гештальт-терапія допомагає усвідомити ці почуття, почати їх краще чути і розуміти — а значить, краще регулювати свій життєвий баланс.

Гомеостаз — це наступне ключове поняття в гештальт-терапії. Наприклад, якщо ми втомилися, ми хочемо спати. Сон потрібен для відновлення балансу сил. Важливий аспект здоров'я — це здатність до саморегуляції. І щоб правильно підтримувати баланс організму для життєзабезпечення, нам на допомогу приходять відчуття і емоції. Емоції — це маркери моїх потреб. Емоції і почуття — це сигнали і орієнтири на шляху до моїх бажань.

Простіше кажучи, ми відчуваємо позитивні емоції, коли отримуємо те, що нам дійсно потрібно, і негативні — коли не отримуємо бажаного або отримуємо не те. У цьому сенсі питання «що ти відчуваєш?» — це питання, яке іншими словами говорить «що у тебе є?» або «чого у тебе немає?», щоб відчувати себе добре. За забарвленням почуття ми можемо зрозуміти, що відбувається. Наприклад, якщо це задоволення — значить щось вдалося отримати. І вся наша діяльність супроводжується почуттями, які інформують і допомагають оцінити те, як йде процес задоволення потреб.

Усі процеси в гештальт-терапії (почуття і будь-які інші реакції) виступають феноменами, які терапевт досліджує разом з клієнтом. Головне питання в гештальт-терапії не «чому?», а «як?». Як ти це робиш, як ти дієш, як відчуваєш, як проживаєш.

Взагалі в сучасному світі можна виділити 4 основних вектора напрямів психотерапії, які відповідають на 3 ключових питання.

«Чому?» Це питання направлене в минуле. І на нього відповідають всі аналітично-орієнтовані напрями: психоаналіз, юнгіанський аналіз. Йдеться про пошук причин в минулому.

«Як?» спрямоване на сьогодення. Як ти живеш тут і зараз, як ти вибираєш? Тут гештальт-терапія. Як ти поводишся зараз так, що не отримуєш того, що хочеш?

«Навіщо?» Це питання направлене в майбутнє, воно відображає питання «Навіщо ти живеш? Який сенс ти надаєш своєму життю?» На це питання спираються всі екзистенційні напрями психотерапії: логотерапія та ін.

Окремо можна виділити когнітивно-поведінкову терапію, яка теж ставить питання «Як?», але трохи в іншому сенсі, ніж гештальт, — як досягти мети, як не боятися, як діяти, як помітити мої помилки мислення.

Звичайно, ці питання — сильне спрощення, зроблене для простоти розуміння. І в кожному напрямі, якщо заглибитися, ви зможете працювати над усіма трьома питаннями.

Отже, гештальт-терапія працює з почуттями і переживаннями, щоб людина змогла краще розуміти себе, розуміти свої справжні потреби (усвідомленість), і шукати найкращі способи задоволення цих потреб (саморегуляція) для підтримки гомеостазу (цілісність) всієї системи нашого організму тут і зараз. А незадоволені потреби створюють напругу в нашій психіці — це і є незакриті гештальти. мышления.


Гештальт

У статтях і книгах з психології можна зустріти поняття «гештальт», «закритий гештальт», «закривати гештальт». Що мається на увазі? Що таке гештальт і як його «закривають» в терапії?

Відповідає психолог Влад Кріпа

психолог Влад Кріпа

Поняття «незакритий гештальт», «закрити гештальт» дійсно дуже популярні. За ними є теоретичні підстави, але я спробую не заглиблюватися в історію гештальт-підходу або в роботи Ф. Перлза і Б. Зейгарник, а поясню на більш життєвих і зрозумілих прикладах.

Більшість моїх клієнтів приходять працювати над кризами або проблемами в стосунках. Глибинна причина труднощів часто криється в тому, що у дорослих відносинах партнери намагаються задовольнити ті свої потреби, які були фрустровано в контакті з батьківськими фігурами. Це і є класичний незакритий гештальт. Наприклад, людина недоотримала безумовної любові, підтримки або почуття безпеки.

Припустімо, мама дитини була цілком адекватною і соціально адаптованою, але ставилася до дитини функціонально і не встановлювала з нею емоційний зв'язок, — її дитина сита і одягнена, начебто оточена турботою, але не відчуває, що мама її бачить і помічає. Така дитина не відчуває любові і прийняття на рівні емоцій, в її стосунках з матір'ю немає тепла. Що робить дитина в такому випадку? Вона не може вижити без любові, для дитини це базова потреба, тому вона намагається любити маму сама у спробі «розтопити її серце», щоб вона помітила маля і нарешті стала ніжною. Коли такі діти виростають, вони намагаються вгамувати той самий голод в контакті з партнерами. Цей принцип працює і для чоловіків, і для жінок. Такі люди або дуже легко ображаються, або дуже ревниві, у них часто занижена самооцінка, — і вони намагаються підвищити її за рахунок партнера. У відносинах таких людей майже завжди дуже багато напруги, нерозуміння, недовіри. Партнери ранять один одного, і тоді відносини нібито заморожуються, у них неможливо бути щирим і відкритим. Ми хочемо отримати те, чого не отримали від батьків, ми висуваємо купу вимог. Це фрустроване прагнення безпеки можна вважати незакритим гештальтом.

Проблема посилюється тим, що коли такі діти виростають і вступають у відносини, вони прагнуть закрити потребу з минулого, але діють з дитячої частини. Часто вони просто не знають, як взагалі бути присутнім у відносинах собою-дорослим. Вони не вийшли у зрілість і не вміють встановлювати відносини з неї, постійно залишаючись в дитячому, — вразливі й голодні. Дитина всередині відчуває себе пораненою по-дитячому, але інструменти для захисту використовує вже дорослі: одна справа — злість дитини трьох років і її методи висловити злість, але якщо в цей стан потрапляє дорослий, — це вже зовсім інша сила розміщення злості. Часто ця злість переходить в пасивну агресію, люди замикаються, дорослі відносини стають холодними і функціональними. І це саме те, чого людина боялася і хотіла уникнути. Замкнене коло.

Інший приклад — «перевернуті» стосунки з батьками. Це важливе поняття, особливість дитячого досвіду, і я досить часто зустрічаю такий досвід в практиці. Як з'являються такі стосунки-«перевертні»? Це пов'язано з поведінкою батьків або, найчастіше, мами — тому що в віці до 3 років саме мама встановлює контакт з дитиною і дає їй відчуття безпеки в світі. Якщо мама переживає біль, не прожите горе, — вона недоступна для дитини емоційно і не може дати їй відчуття безпеки. Є тривалі дослідження, пов'язані з трагедією 11 вересня. Вчені протягом 15 років спостерігали за тим, що відбувається з учасниками трагедії і їхніми маленькими дітьми. У 2015-16 році вийшли результати досліджень. Діти людей з ПТСР відрізнялися від контрольної групи, і досвід батьків позначився на дітях дуже сильно. У дітей, чиї батьки переживають посттравматичний розлад або непрожите горе, більше ризик стати жертвою насильства або самим бути агресором, більше ризик потрапити у неблагополучну компанію. Це важливо не тільки щодо сучасних подій, тому що в нашій культурі дуже багато проблем цього типу — наприклад, в досвіді дітей війни. І потім цей досвід передається далі, з покоління в покоління.

Якщо мама емоційно недоступна, у дитини наростає внутрішня тривога, мама здається дитині меншою і слабшою, ніж вона сама, дитині тепер потрібно піклуватися і про маму, і про себе: стежити, щоб не загубитися, дивитися, де мама і як вона почувається. Такі діти з постійною внутрішньою тривогою навчені дбати про оточення, але у них немає внутрішньої розслабленості раннього дитинства, і вони не знають, як буває інакше. У них немає цього досвіду на рівні тіла: що таке розслабитися, довірити себе комусь, хто більший і хто може подбати. Я помічаю, як поводиться мій власний син: він може бігати на майданчику, грати, але потім вертається, забирається до мене мені на коліна і сидить так хвилини три, він нічого не говорить і не робить, просто мовчить і розслабляється, а потім біжить грати далі. У цей момент він накопичує дуже важливий досвід — як це, заспокоїтися і видихнути у тата на колінах, бути під його захистом. Ця доступність досвіду безпеки і довіри — дуже важливий компонент для глобальної внутрішньої довіри до життя. Якщо у дитини є можливість і виявляти активність, і «видихати», у неї не сформується звички бути вічно завантаженим і заклопотаним дорослим. «Діти-перевертні», які дбали і хвилювалися про батьків, не вміють дбати про себе. І передають це невміння далі. Це теж незакритий гештальт.

Усі ці проблеми можна вирішити через тривалу гештальт-терапію, — отримати відчуття безпеки спочатку як новий досвід, а потім і як навичку. Зрозуміти, що таке бути маленьким, довіряти, жити в світі без тривоги. Це тривала терапія, але за якийсь період, особливо якщо включати в роботу тіло, виникає те саме внутрішнє переживання безпеки і відсутності тривоги. Людина зупиняється, сповільнюється — і терапевт показує їй, що це за відчуття, що за «місце». Коли клієнт переживе це скількись раз в терапії, він зможе використовувати новий досвід і в житті.


стіна

Чому в різних країнах популярні різні методи терапії? Звідки така популярність у гештальт-підходу в Східній Європі?

Відповідає психолог Ілля Полудьонний

Психолог Ілля Полудьонний

Будь-який інструмент або процес, будь-яке соціальне явище лягає на культурний та історичний контекст. Зріст популярності психотерапії в цілому пов'язаний із тим, як ефективно вона працює з наслідками психічної травматизації, — а у нас в культурі таких травм дуже багато. Очевидно, що за останні сто років люди на пострадянському просторі пережили дуже багато: війни, репресії, тоталітарний режим. Таке важке минуле формує потребу в інструменті зцілення. Тут виникає питання, яким повинен бути цей інструмент і який напрям психотерапії підходить найкраще.

Гештальт-підхід більше за інші напрямки спеціалізується на розблокування емоційної складової, на проживанні емоцій та почуттів. Такий фокус уваги дійсно пасує нам історично і культурно. Крім травм війни, є ще життя в тоталітарному режимі. Такий досвід безпосередньо пов'язаний з необхідністю сильно себе обмежувати. Треба придушувати емоції, придушувати свої імпульси і бажання. У тоталітарному просторі люди отримують досвід того, що «інакшість», яскравість, самовираження — це або небезпечно, або соромно. Є «правила», коридор правильної моделі поведінки, а все, що за цими обмеженнями, — засуджується, навіть якщо не веде до покарання. Якщо середовище обмежує багатство людської експресії, людина живе з онімінням, їй доводиться начебто відрізати від себе шматок, не користуватися якоюсь своєю частиною, ховати і пригнічувати її.

Якщо щось придушувалося, виникає запит на реалізацію і вираження придушеного. Цей механізм був добре помітний в 90-ті, коли з'явилися якісь езотеричні гуртки, «кашпіровські», навіть секти. Стало зрозуміло, наскільки сильним є суспільний запит на духовність в широкому сенсі, на емоції, на переживання та осмислення цієї області. У 90-ті усі кинулися туди, куди змогли, тому що нормальні інструменти для роботи з емоціями ще до нас не дісталися.

Гештальт став такий популярний, тому що він найкраще зцілює наслідки специфічних для пострадянських країн проблем. Зараз набирають популярність інші напрями теж, тому що емоційна частина нарешті виліковується — і можна переходити до питання «а що робити тепер?». Цікаво, що психоаналіз у нас не приживається. Думаю, це пов'язано з тим, як сильно психоаналіз концентрується на запитанні «а чому воно так?». У більшості сімей і так зрозуміло, чому так. Немає потреби довго й зосереджено з'ясовувати, звідки у нас взялися ті чи інші страхи або труднощі.

Гештальт-підхід, у свою чергу, задовольняє сильний суспільний запит на звільнення чутливості, на вміння з цими сильними почуттями обходитися. Мати право бути незадоволеним, формувати кордони, відстоювати свою думку і право на вибір сміливо і відкрито, самовиражатися творчо. У дитинстві нам і нашим батькам часто говорили «терпи!», гештальт дуже явно транслює послання «Не терпи, висловлюй свої почуття!». Це знаходить відгук.


Тритфілд Гешатльт-терапія

Із якими запитами і темами найкраще працює гештальт-терапія? У яких випадках можна бути більш-менш впевненим, що мені з моєю проблемою або моїми особливостями потрібен саме гештальт-терапевт?

Відповідає психолог Олександр Чигир

Психолог Олександр Чигир

Основне, на що орієнтована гештальт-терапія, — це робота з потребами клієнта. З моєї точки зору, це база і основа психіки людини. І це одне з небагатьох місць, в яких сходяться найрізноманітніші напрями психології: в психоаналізі говорять про драйви, гуманістична психологія, на чолі з А. Маслоу, будує свою ієрархію (до слова, від побудови потреб у вигляді піраміди А. Маслоу в своїх пізніх працях відмовився), радянська школа психології, виходячи з потреб, будує свій діяльнісний підхід тощо.

Потреби змінюють одна одну, коли попередня потреба задовольняється. Тобто потреба є завжди. Питання в тому, щоб встановити актуальну потребу, а також задовольнити її найбільш економічним способом. Наприклад: захотів поїсти — поїв, захотів поспати — поспав, захотів ось цю дівчину, що йде повз, — кхм, кхм... і тут усе ускладнюється.

Якби в один момент часу в нас жила одна потреба — було б просто й очевидно, але цивілізацію ми б так не побудували. Боротьба, складна ієрархія, а також здатність відстроченого їх задоволення, з одного боку, зробили людину тим, ким вона є на сьогоднішній день, а з іншого, все занадто ускладнили. У певний момент, в силу тих чи інших обставин, людина перестає досить чітко чути поклик своїх потреб, а про існування деяких і зовсім не обізнана.

Власне, так ми й опиняємося на першій зустрічі з клієнтом, де так чи інакше артикулюємо клієнтський запит.

Всередині себе я формулюю це так: «У чому страждання, яке зараз мені демонструє ця людина?» І це питання я повторюю собі в процесі нашого просування. Те, що страждання всередині людини є, не викликає сумніву. По-перше, конфлікт потреб закладає його в нас від початку. По-друге, якщо людина сидить навпроти мене, значить вона або почала в принципі помічати це страждання, або ж воно стало для неї нестерпним. Якщо питання ставити так, я можу спостерігати конфлікт, зупинку або занадто ускладнений шлях, який обирає клієнт на шляху задоволення потреби і, як наслідок, позбавлення від страждання. Власне, це база. Далі — швидше прийоми, за допомогою яких це все можна організувати.

У гештальт-терапії ми припускаємо, що прямим провідником до потреб людини є емоції. Саме тому вважається, що наш підхід працює в основному з емоційною сферою. Багато в чому так і є, єдине «але» полягає в тому, що емоції нам цікаві в тій мірі, в якій вони допомагають клієнтові торкнутися своєї потреби. І іноді для цього необхідно «прокричатися» або «стукнути когось», а іноді навпаки, акумулювати енергію крику, для того щоб всередині стало краще чути.

Тому гештальт добре працює з різного роду емоційними труднощами: пригнічені емоції, замкнутість, запальність, мінливий настрій, відсутність емоцій, спалахи агресії, депресивні стани, страхи і фобії, почуття провини, ревнощі, напади смутку, переживання горя.

Далі ми припускаємо, що всі наші потреб розміщені в тілі. А де б їм ще бути? Адже, за великим рахунком, крім тіла, у нас нічого й немає. Один із сучасних лідерів думки в гештальт-терапії, Даан Ван Бален стверджує, що гештальт-терапія в своїй основі спрямована на роботу з тілом. Наші думки, переживання, так чи інакше, відображаються в тілі. Відповідно, питання, пов'язані з тілесністю, також входять в зону роботи гештальт-терапії: психосоматика, тривожні розлади, розлади харчової поведінки, надмірна тілесна напруга, стрес, психологічні аспекти соматичних хвороб.

І останнє. Оскільки людина — істота соціальна, наші потреби пов'язані з іншими людьми і соціумом в цілому. Тут в гештальт-терапії з'являється термін межа-контакт, як теоретичний конструкт для опису способів побудови зв'язку людини із зовнішнім світом. Таким чином, одним з найважливіших напрямків роботи гештальт-терапевта є дослідження контактної інтенціональності людини: початок, розвиток і завершення відносин, формування прихильності, встановлення близькості, конфлікти і конфліктна поведінка, зради, ревнощі, втрати, травматичні події, особливості економічної поведінки, сексуальність, складнощі в соціалізації, пошук свого шляху, покликання, самореалізація і т.ін.

Інші публікації
Оберіть терапевта