Що визначає етичні засади роботи психолога? По-перше, законодавство країни, в якій психолог чи психотерапевт працює. По-друге, особливості методу та напряму терапії: наприклад, психоаналітики не пишуть про своє особисте життя в соцмережах і вкрай рідко розповідають про свій особистий досвід клієнтам, а гештальт-терапевт цілком може поділитися тим, як сам переживав втрату чи хворобу, якщо клієнт про це попросить. По-третє, на етику психолога впливає кодекс організації, в якій фахівець навчався чи перебуває зараз. Розбираємось у психотерапевтичній етиці з погляду клієнта, у форматі запитань та відповідей.

Зміст:

 • З точки зору етичних принципів психолога, чи може він порадити мені розлучитися, звільнитися, помиритися з мамою?
 • Що робить психолог, якщо відчуває, що не справляється? Що наказує етичний кодекс?
 • Постійне навчання та самовдосконалення — частина етичних принципів психолога?
 • Мій психотерапевт може втомитися чи вигоріти? Що етичні принципи кажуть про вигорання?
 • Як етика психолога визначає відносини з клієнтом?
 • Чи може психолог засуджувати мене за мої погляди?
 • Що буде, якщо у нас опиняться спільні знайомі чи до мого психолога піде мій друг?
 • Чи дозволяють етичні принципи роботи психолога розповідати комусь про зміст сесій?
 • Чи може психолог розповідати про мене після завершення терапії?
 • Етичний кодекс психолога дозволяє написати про мене пост чи статтю?
 • Психолог може записувати відео нашої сесії?
 • Етика практичного психолога якось обмежує ціну терапії чи процес зміни ціни?
 • Що психолог може розповідати про себе в соцмережах з погляду етичного кодексу?
 • Чи може психолог писати про політику, релігію чи свої погляди?
 • Що робить психотерапевт, якщо його колега порушив етичний кодекс?

З погляду етичних принципів психолога, чи може він порадити мені розлучитися, звільнитися, помиритися з мамою?

З погляду етики психолога, головним та основним експертом у власному житті залишається сам клієнт. Психотерапевт має знання та досвід, але ні освіта, ні досвід не дозволяють йому приймати рішення за клієнта. При цьому психолог може ставити питання про різні варіанти розвитку ситуації, допомагаючи клієнту досліджувати всі можливості. Психолог може дати «домашнє завдання» (наприклад, протягом тижня вести щоденник та записувати свої думки) або запропонувати провести експеримент, спробувати нову поведінку. Психолог може порадити не ухвалювати жодних важливих рішень відразу після сесії, під впливом емоцій, — і етика практичного психолога не обмежує фахівця в цьому, а скоріше навпаки: етично попередити клієнта, що психотерапія може призвести до сильних і складних переживань. Але такі рекомендації стосуються скоріш терапевтичного процесу, а не того, як клієнту жити своє життя та які робити вибори.

Що робить психолог, якщо відчуває, що не справляється? Що підказує етичний кодекс?

Психолог береться за завдання, які відповідають його спеціалізації та навичкам і можуть бути вирішені на користь клієнта. Але не все можна передбачити заздалегідь. Якщо психотерапевту здається, що він досяг межі своєї компетентності, він йде за професійною підтримкою у вигляді супервізії, тобто розповідає про свої складнощі більш досвідченому колезі, прибираючи з розповіді всі імена та деталі, щоб клієнта неможливо було впізнати та супервізія не порушувала право клієнта на конфіденційність. У деяких випадках етика практичного психолога радить звернутися за додатковою особистою терапією. Психолог може перенаправити клієнта до колеги або порадити звернутися до лікаря-психотерапевта. Звичайно, це обговорюється із самим клієнтом і думка клієнта завжди враховується.

Постійне навчання та самовдосконалення — частина етичних принципів психолога?

Психолог відповідає за те, щоб підтримувати та розвивати рівень свого професіоналізму. І за те, щоб брати завдання у межах своєї компетентності. Наприклад, не працювати з психіатричними діагнозами без додаткової освіти. Але етичний кодекс не наказує психологу вчитися без перерв.

Мій психотерапевт може втомитися чи вигоріти? Що етичні принципи кажуть про вигорання?

Стежити за своїм станом – частина роботи психолога. При особистісних кризах, вигоранні або ризику порушення кордонів терапевтичних відносин психотерапевт йде на індивідуальну терапію і розбирається з кризою, що виникла, там.

Як етика психолога визначає відносини з клієнтом?

Відносини терапевта та клієнта – це не дружба, а професійні стосунки, причому з додатковими обмеженнями. Етика професійної діяльності психолога (для будь-яких напрямків психотерапії) забороняє фахівцеві дружити або заводити романтичні стосунки з клієнтами, приймати від них дорогі подарунки, просити про допомогу, вести спільний бізнес, тобто вступати в будь-які «подвійні відносини» паралельно з терапевтичними. Подвійні відносини шкодять процесу терапії і часто роблять ефективну психотерапію неможливою.


Вас може зацікавити: Терапія не може відбутися без довіри». Олена Подмазіна про терапевтичні відносини


Чи може психолог засуджувати мене за мої погляди?

Ні, етичний кодекс цього не дозволяє. Упередженість щодо етносу, гендеру, сексуальної ідентичності, соціального статусу, релігії — завжди грубе порушення етики. Психотерапевт не нав'язує своїх цінностей та не висловлює думки про те, «як правильно». У деяких випадках, якщо виникають фундаментальні ціннісні відмінності, психолог може перенаправити клієнта до іншого фахівця. Наприклад, психолог, чия сім'я постраждала у Другій світовій війні, може відмовитися працювати з клієнтом, який заперечує Голокост, — це буде етично.

Що буде, якщо у нас виявляться спільні знайомі чи до мого психолога піде мій друг?

Терапевт відстежує ситуації, коли його стосунки чи інтереси входять у конфлікт із інтересами клієнта. Якщо такий конфлікт інтересів виникає, етичні принципи у роботі психолога підказують йому або обговорити ситуацію з клієнтом, або вирішити проблему самостійно, тобто зробити так, щоб конфлікту контекстів не було.

Чи дозволяють етичні принципи роботи психолога розповідати комусь про зміст сесій?

Весь обмін інформацією між терапевтом та клієнтом є конфіденційним, крім передбачених законодавством випадків (наприклад, якщо клієнту загрожує фізична небезпека, психолог зателефонує у швидку, розкривши лікарям особистість клієнта). Терапевт орієнтується на законодавство країни, з якої він веде практику.

Під час онлайн-роботи терапевт завжди забезпечує конфіденційність, щоб сесію не могли побачити або почути сторонні, навіть випадково. Етика професійної діяльності психолога наказує йому уважно ставитися до своїх записів, нотаток та будь-яких інших документів, пов'язаних з терапією. І слідкувати, щоб їх ніхто не побачив і не прочитав.

Якщо суди, страхові компанії або інші організації вимагають надати їм дані про клієнта, терапевт спирається на чинне законодавство, обговорює ситуацію з клієнтом і надалі діє на користь клієнта та терапевтичного процесу.

Етичні норми роботи психолога дозволяють обговорювати випадки з практики з колегами або з супервізором (тобто психологом вищої кваліфікації), але тоді психолог змінює імена та яскраві деталі, щоб клієнта не можна було впізнати.

Чи може психолог розповідати про мене після завершення терапії?

Терапевт повинен зберігати конфіденційність клієнта, це саме стосується й колишніх клієнтів після закінчення терапії.

Етичний кодекс психолога дозволяє написати про мене пост чи статтю?

Якщо терапевт хоче використовувати отриману від клієнта інформацію в підготовці будь-яких матеріалів (кейси, статті, розбори та ін.), він зобов'язаний отримати згоду клієнта та простежити, що ім'я та впізнавані деталі змінені. Найчастіше психологи не пишуть пости та статті про клієнтів у терапії, бо це може вплинути на терапевтичний процес.

Психолог може записувати відео нашої сесії?

За промовчанням відео-, фото- або аудіозапис сесій заборонені. Якщо терапевт вважає, що запис потрібен для прогресу терапії, він повинен пояснити терапевтичний сенс запису клієнтові та отримати дозвіл. Якщо терапевт проходить навчання і йому потрібні записи сесій для сертифікації або отримання диплома, етичні норми психолога наказують попередити про це заздалегідь, тобто перед початком терапії або на першій сесії.

Етика практичного психолога якось обмежує ціну терапії чи процес зміни ціни?

Терапевт сам встановлює ціну на свої послуги, і зробити так, щоб ціна була більш-менш пропорційною його кваліфікації — є частиною професіоналізму. Якщо терапевт змінює ціну, він повинен повідомити про це заздалегідь, як мінімум, за місяць. Якщо ви в тривалій індивідуальній терапії й у вас немає можливості платити більше, не соромтеся сказати про це, часто можна знайти компромісні варіанти.


Вас може зацікавити: Терапія не може відбутися без довіри». Олена Подмазіна про терапевтичні відносини


Що психолог може розповідати про себе в соцмережах з погляду етичного кодексу?

Терапевт розуміє, що його діяльність може вплинути на терапевтичний процес і стан клієнтів. Тому намагається зберегти баланс між своїми цінностями та інтересами клієнтів.

При цьому етичні норми обмежують психолога в діяльності, яка може зашкодити уявленням про психотерапію в очах суспільства.

Чи може психолог писати про політику, релігію чи свої погляди?

Етичний кодекс психолога не обмежує право спеціаліста висловлюватися про політику, висловлювати свою громадянську думку або брати участь у громадських рухах. Більше того, багато психотерапевтів займаються активізмом, борються за прийняття певних законів або допомагають незахищеним групам людей безкоштовно у складі благодійних фондів чи організацій.

Що робить психотерапевт, якщо його колега порушив етичний кодекс?

Терапевт намагається вирішити це питання особисто та розмовляє з колегою, який, на його думку, порушив етичні норми роботи психолога. Якщо прояснити ситуацію не виходить, терапевт звертається в асоціацію, до якої належить колега, або до етичних комітетів. Тоді проблема вирішується на рівні професійної спільноти.

Інші публікації
Оберіть терапевта