Психолог Дмитро Петренко. Візитка

Дмитро Петренко — психолог у когнітивно-поведінковому підході

Мене звуть Дмитро Петренко, я займаюся психотерапією та онлайн-терапією, практику веду з 2015 року.

Як ти потрапив у професію?

Хочеться почати з фрази, що це кумедна історія, бо все це має свою передісторію. Спочатку я все життя мав бути художником, справді мені це дуже подобалося. Я ріс як художник, пізніше це переросло в те, що я вирішив, що буду архітектором і навіть пішов в архітектуру. Я навчався на архітектора, паралельно в якомусь віці я побачив серіал, дуже популярний тоді, він називався «Обмани мене» або «Теорія брехні». І для мене це був фурор. Тобто я подумав: «Блін, вау, як це класно, я теж так хочу! Зчитувати емоції людини і намагатися прогнозувати її поведінку». Але, ясна річ зовні це теж не підтримувалося: цим на хліб не заробиш, це несерйозно, це в нас так тільки серіалах чи десь там за кордоном. Це хобі почало трохи відходити на задній план, і я продовжував архітектуру. Мені там було дуже некомфортно, тоді я зрозумів, що я ненавиджу архітектуру, це не моє і більше я не хочу там бути. І ось я вирішував: «А що ще я люблю? А що ще я знаю?» Я вирішив піти в психологію, і колись, коли я навчався в універі, це переросло в любов до психотерапії. Як це сталося, я не пам'ятаю, не було такого «раптом мені сподобалося», це сталося природно. Поступово мені стало цікаво, як це працює, потім мені стало цікаво, як працює гештальт-терапія, як працювати з дітьми, потім я натрапив на книжку із КПТ, і це викликало неймовірний інтерес. І зараз я тут тому, що це те, що мені подобається. Це те, що я люблю, що мені вдається здебільшого.

В якому напрямі ти працюєш? Розкажи простими словами

Я працюю у когнітивно-поведінковому підході. Для мене складно описати, що це, тому що когнітивно-поведінковий підхід зараз розростається неймовірно швидко, це неймовірно велика кількість напрямів, які все-таки відносять себе до КПТшників, але вони все менше схожі на класичне КПТ і все більше схожі на щось нове, дедалі більше вбирають якісь інші речі. В основі цих підходів лежить переконання, що людина емоційно якось реагує або поведінково якось реагує не на саму ситуацію, в якій вона перебуває, а на те, як вона цю ситуацію інтерпретує, як вона ставиться до цього.

З якими темами ти добре працюєш?

Зазвичай це депресивні та тривожні розлади. І це пов'язано, якщо чесно, банально з моїм досвідом. Найчастіше саме з такими запитами зверталися, найчастіше саме цьому я навчався. І тому це те, що я вмію робити досить добре. Пов'язано це і з моїм особистим досвідом, у мене був досвід клінічної депресії. Незважаючи на те, що я свято вірю, що вашому терапевту не обов'язково відчувати те, що відчуваєте ви, якісь труднощі переживати і так далі, щоб співчувати вам, щоб розуміти вас. Але якість моєї роботи з депресивними клієнтами до моєї депресії та якість моєї роботи після моєї депресії значно змінилася. Справа не так в інтервенціях, підходах, техніках, як у розумінні, відносинах і в цілому в контакті між нами. Так чи інакше, незалежно від запиту, чи проблеми, чи розладу клієнта, з усіма клієнтами ми «невидимою ниткою» або між рядками працюємо з темою самооцінки, тобто про прийняття себе, любов до себе, стосунки тощо, тому що це неможливо, щоб із цим не працювали.

Що для тебе психотерапія?

Я колись побачив цитату, не знаю хто автор, але її приписують Саллівану. І вона звучить так: «Психотерапія — це розмова двох осіб, одна з яких менш тривожна». І якщо її розкрити, вона для мене геніальна. Чому? Тому що незважаючи на всю крутість технік когнітивно-поведінкової терапії, це може щось дати, але психотерапії дає набагато більше, тому має бути дві людини. Дві людини — це важливий елемент психотерапії. І друга частина («яка менш тривожна»), вона для мене про багато процесів, це нормалізація. Для мене ми з клієнтом завжди рівні, я рівний тобі, ти рівний мені, і це наша співпраця, щоб допомогти тобі. У тому числі я не люблю, і постійно про це говорю, щоб психологів сприймали як якусь іншу істоту, ніби у мене там за сорочкою крила або я позбавився всіх своїх проблем, я вирішив усі свої труднощі. Я такий самий, як і ти, у мене теж може бути тривога, у мене також може бути депресія і таке інше. Просто я знаю свою тривогу трохи краще, я знаю, коли вона вмикається, що з цим робити. Я хотів би, щоб ти про це знав також.

Під який саундтрек ти б закінчив фільм про себе?

Швидше за все, це було б The High Road – Broken Bells.

Оберіть терапевта

Ми використовуємо файли cookies, щоб користуватися сайтом було легко та зручно. Залишаючись на сайті, ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності

Погоджуюся