Навіщо потрібна психодіагностика? Кейс #35.

Психотерапевтка Юлія Ткаченко розповідає, які існують форми психодіагностики та як вони допомагають психотерапевтам та психологам.

3 вересня 2019 р.

Психодіагностика — це більша частина мого життя та професійної роботи. По суті, це вимірювання особистісного, внутрішнього психологічного ландшафту — і воно буває кількісним та якісним.

На одному краї знаходяться спеціалісти, які насамперед працюють із цифрами. Це психодіагностика, де ми намагаємося максимально точно виміряти якісь особливості людської природи, висловлюючи це у цифрах, у великих дослідженнях, у порівнянні різних груп людей між собою. Психодіагностика якісна — на іншому полюсі — орієнтована не стільки на цифри, великі масиви даних та порівняння великих груп людей, скільки на розуміння індивідуальності. І це те, з чим ми більше працюємо у психотерапії. Спочатку, коли ми починаємо працювати з будь-ким, нам дуже потрібна психодіагностика, щоб зрозуміти систему координат, у якій зараз перебуває людина: в якому вона стані, наскільки цей стан виражений, — і оцінити рівень її життєвих складностей зараз: які вона бачить, як вона їх оцінює.


Також радимо почитати: Психотерапія: інструкція із застосування


Навіщо ми це робимо? З одного боку, щоб зробити впевнену дорожню карту нашої роботи, якою ми далі рухатимемося. І дуже важливо, щоб ми могли відстежувати, як впливає наша робота на людину. Тут психодіагностика, у такому індивідуальному якісному розумінні, не завжди виражена складними тестами, статистичною роботою, вона є можливістю оцінити, як змінюється клієнт, як змінюються його проблеми, як змінюється його життя. Це можуть бути дуже прості вимірювання, профанські з точки зору великої статистичної науки, але вони нам дуже якісно показують, з чим ми працюємо, як це розвивається і де той результат, до якого ми хочемо прийти.

Оберіть терапевта