Скільки хлопчики чують фразу: «Не плач, ти ж чоловік!». Скільки було випадків, коли дорослу людину звинувачували в слабкості через те, що він поводився чемно і дбайливо? У рубриці «Інтерв'ю» поговорили про чоловічу емоційність і її місце в житті чоловіка та його близьких.

онлайн-терапия

Із чим у терапію приходять чоловіки?

Багато чоловіків приходять в терапію у зв'язку з відносинами з жінками, з чоловіками, через нестачу підтримки навколо. У суспільстві багато стереотипів про те, яким повинен бути чоловік. Це культурні стереотипи, а не внутрішні компаси. І коли чоловік не відповідає цим стереотипам, виникає внутрішній конфлікт. Тоді він починає шукати допомоги.

Я тішуся з того, що чоловіки взагалі почали доходити на терапію. Нещодавно, під час поїздки в США, я звернув увагу, що там на терапевтичних групах 50% чоловіків, 50% жінок. Коли я вчився в інституті, у нас було 10% чоловіків, а решта — жінки. І хоча зараз жінок все ще більше, 70-80%, чоловіків — 20-30%, тенденція змінюється, і мене це радує.

Мені складно виділити якусь статистику запитів. Припустімо, якщо запит чоловіка стосується відносин з жінками, це не обов'язково романтичні відносини. У будь-якого чоловіка є мама, навіть якщо це чоловіча гомосексуальна пара, все одно чоловіка народила жінка. Уявлення про подальші відносини будується з відносин чоловіка з мамою, з відносин мами та тата.


Вам також буде цікаво: Криза середнього віку у чоловіків


На терапію приходять розбиратися в стосунках і з мамою, і з партнеркою, і з дочкою.

Так, це правда, що частіше люди приходять на терапію, коли у відносинах виникає якась складність, а не коли все добре. Це може бути розлучення, або коли чоловік раптом усвідомив, що жінка, яку він вибрав, йому не підходить. Він може почати винитися через те, що йому належить зробити вибір, залишити цю жінку, колишню сім'ю.

А що стосовно запитів про стосунки чоловіків з іншими чоловіками? Які бувають випадки?

Це відносини з батьком, з братами, дітьми, друзями тощо.

Що було особливо мені цікаво останнім часом — це ніжність. Прояв ніжності та турботи між чоловіками в нашому суспільстві та нашій культурі. Часто у чоловіка це може відкидатися на рівні думки, тому що він почне у себе підозрювати гомоеротичні нахили та боятися цього. Але якщо подивитися на такі регіони, як Кавказ, Середній Схід, Індія, то там чоловіки ставляться один до одного з великою ніжністю.

Наприклад, в Індії чоловіки можуть ходити й триматися за руки без будь-якого гомоеротичного підтексту. У такій поведінці багато можливостей в плані дружби, братерства.

Одного разу я оголосив, що набираю довгострокову терапевтичну чоловічу групу. У соцмережах стало писати багато хейтерів «Ви що, якісь (грубе слово) тут зібралися?». Це взагалі було для мене неймовірно. Я прийшов тоді до свого терапевта з цим, на що він мені відповів: «Цікаво, змогли б вони таке комусь із Грузії сказати?».

Є багато стереотипів про те, що називається «токсична маскулінність». Наприклад, чоловік не плаче, чоловік не може говорити іншому чоловікові, що той йому подобається, якщо він так говорить, значить він — гомосексуальний.

онлайн-терапия

Чи є приклади, коли сучасні погляди на мужність беруть верх над стереотипами?

Важливо розуміти, що чоловічі рухи, наприклад, терапевтичні, які в Штатах виникли ще в 90-х, з'явилися не як антижіночі. Ну ось зараз поширений рух MeToo, коли жінки по всьому світі висувають звинувачення, виходить, проти чоловіків. І тут важливо не генералізувати: всі чоловіки такі, всі жінки такі. Кожен конкретний випадок в кожній конкретній ситуації потрібно розглядати окремо.

Є одна книга, яка справила на мене враження. Багато чоловіків, до речі, приходили в терапевтичну групу, прочитавши її. Роберт Гловер «Досить бути славним хлопцем». Серед іншого, там розповідається про те, що в системі освіти серед викладацького складу більшість жінки. У зв'язку з цим хлопчики вчаться підлаштовуватися під жінок. І ось в книзі йдеться про те, до чого це призводить. Я вважаю, це одна з актуальних складнощів сучасного чоловіка.


Вам також буде цікаво: Шпаргалка із чоловічої психології у стосунках


Ще в книзі «Справжні хлопчики» наводилося дослідження щодо доцільності роздільних шкіл. На конкретному прикладі описано ситуацію, коли хлопчик закохався в дівчинку. Виникає розщеплення, адже він хоче бути прийнятий і хлопчиками, і дівчатками. З'являється складність, якої дослідники не спостерігали в школах Англії, де дівчатка і хлопчики навчалися окремо одне від одного.

Ходить міф, або не міф, що чоловіки психологічно і морально слабші за жінок. Що ви про це скажете?

Напевно, з точки зору стереотипів, від чоловіків очікується, що вони будуть дозволяти собі проявляти менше почуттів. І начебто жінкам це «дозволяється» більшою мірою. Якщо жінка проявляє почуття гостро, це — окей. Коли чоловік починає проявляти емоції, його можуть почати соромити за це, ніби з ним щось не так.

Я намагаюся не оцінювати.

Можливо, в суспільстві від чоловіка очікується один спосіб проявлятися, а від жінки — інший. Хоча й одному, і іншій важлива емоційна сфера. Це невід'ємна частина адаптації нервової системи, та й взагалі якісного життя людини.

Чи є особливості в терапії з чоловіком-клієнтом?

Якщо чоловік дійшов до терапії, це вже великий крок. Це стосується не тільки чоловіків, а будь-якого клієнта, який, особливо в умовах нашої культури, вибирає прийти до терапевта.

У першу чергу, створюється безпечний простір для клієнта. Це важливо, щоб він міг почати ділитися тим, чим раніше не дозволяв собі ділитися. У терапії клієнт завжди ризикує, як і роблячи будь-який інший вибір. Наприклад, ризикує тим, що терапевт не підійде йому, ризикує почути те, що йому не підходить.


Про чоловічу самооцінку

Травма або негативний досвід виникають у відносинах. Зцілюються вони теж у відносинах. Гештальт-терапія, яку я практикую, — це терапія відносин, між клієнтом і терапевтом формуються відносини. У міру того як клієнт буде ризикувати в терапії, і буде отримувати там досвід, відмінний від свого попереднього травматичного досвіду, він стане робити те саме й у житті. Ризикуватиме, пробуватиме щось міняти.

психотерапия тритфилд

Як чоловікові самостійно справлятися з труднощами?

Ключове слово — «самостійно». Це те, чого очікують у світі від чоловіка. Якщо він просить про допомогу, то слабак, тюхтій тощо. У першу чергу, важливо звернути увагу на це. Із іншого боку, може, потрібно дозволити собі визнати, що мені (чоловікові) потрібна допомога, щоб зустрітися зі своїм збентеженням, соромом. І дозволити собі цю допомогу попросити й одержати. Як її отримують чоловіки, які приходять в терапевтичні групи або в індивідуальну терапію.

Мені здається, дуже важливо звертати увагу на ось це «самостійно». Адже це стереотипно від чоловіків і очікується.

Є багато чудових книг для чоловіків, де описуються чоловічі процеси: про відносини з батьком, про процес дорослішання хлопчика. Якби мені хтось це розповідав раніше, мені здається, я б набагато раніше досяг впевненості в собі, легше б будував відносини.


Вам також буде цікаво: Про чоловіче збудження


Важливо висловлювати свої почуття з досить безпечними людьми, за безпечних обставин. У мене був досвід переживання нещасної закоханості. Мені важливо було поділитися цим зі своїм другом. На що він досить обезцінююче відповів «Та що ти переживаєш. Це якась чергова дівчина». А мені важливо було, щоб він визнав моє страждання. І я розумію, що з того часу я буду відкриватися тільки тим, хто достатньо для мене безпечний. Ось про це б я дбав: з ким проявляти те, що мені важливо проявити.

Ще чоловікам дуже важливо проводити час з чоловіками. Не тільки з чоловіками, а й з чоловіками, і з жінками. Окремо і разом. Проводити час якісно, не лише випити, а саме ділитися чоловічою енергією. Взагалі всім важливо проводити час в різних колах, щоб був баланс.

У своїй практиці спостерігаю, що чоловікам не вистачає цього. Психологією явно цікавиться більше жінок, ніж чоловіків. Але зараз в терапію приходить все більше чоловіків. Ця тенденція радує.

терапия онлайн

Що почитати:

  • Роберт Мур. Король, воїн, маг, коханець.
  • Вільям Поллак. Справжні хлопчики.
  • Роберт Гловер. Досить бути славним хлопцем.
  • Роберт Джонсон. Він.
  • Джеймс Холліс. Під тінню Сатурна.
  • Луїджі Зойя. Батько.
  • Sam Keen. Fire in the belly.
  • Aaron Kipnis. Knights without armour.
Інші публікації
Оберіть терапевта