У китайській мові слово «криза» складається з двох ієрогліфів. Один трактується як «небезпека», а другий — як «можливість». Таку інтерпретацію подає Вікіпедія. З одного боку, психологічна криза загрожує нашому існуванню. З іншого боку, криза завжди закінчується. Закінчується вона новими можливостями, новим етапом розвитку та інтеграцією.

Що таке криза у психології? Які бувають кризи?

Вікові кризи. Ерік Еріксон виділяє вісім криз, через які проходять усі без винятку. Вони є закономірними і залежать від віку, їх неможливо уникнути.

Екзистенційні кризи. Сюди можна віднести психологічну кризу сенсів та цінностей, адже наші цінності та смисли трансформуються протягом життя. Такі кризи можуть збігатися у часі з віковими кризами та протікати разом.

Кризи ситуацій. Сюди належить усе, що відбувається раптово. Катастрофи, аварії, землетруси, війни.

Кризи систем. Сюди належать кризи сімейних систем, соціальні кризи, кризи угруповань, кризи в організаціях. Бо будь-яка система має свій початок та свій кінець.

Множинні кризи. Множинна криза — це стан, коли кризи накладаються одна на одну.

Криза характеризується тотальністю та займає досить тривалий період часу. Вона захоплює людину повністю. Захоплює тіло, психіку, стосунки. Потрібен час, щоб її пережити.

Психологія кризи. Стадії психологічної кризи

Стадія шоку. Перше, з чим стикається людина, потрапляючи в психологічну кризу, — це стан шоку. Жах, з яким людина зустрічається, неможливо осмислити, неможливо прийняти, неможливо усвідомити. Це тотальна зупинка. Добре, якщо в цей момент з вами виявиться поруч стійка людина, на яку можна спертися, і ви не будете самі.

Стадія гніву. Людина починає оживати після стану шоку. Друга стадія психологічної кризи характеризується сильними почуттями та злістю. Ці почуття ще не мають адресата, можуть бути спрямовані на всіх, хто потрапить під руку. Добре, якщо поряд будуть близькі люди, здатні зрозуміти і не приймати гнів на свій рахунок.

Стадія безсилля. Після таких інтенсивних переживань завжди настає виснаження. Ця фаза нагадує маятник, що хитнувся. Після стану, коли нас переповнювала злість, ми потрапляємо у стан, переповнений безсиллям. Стан безсилля ж дуже нагадує депресивний стан. У цей період кризи може порушитись сон, зникнути апетит. Періоди поганого настрою можуть затягуватися.

Стадія страждань. У цей період починають з'являтися почуття, і вони вже мають адресу. Вина, сором, агресія — ми починаємо відчувати весь спектр переживань. У цей час важливо не залишатися на самоті, не ізолюватися. При цьому дозвольте собі побути в цих переживаннях, — журитися і оплакувати втрати. Цей період не триватиме вічно. Все закінчується — і це також закінчиться.

Стадія інтеграції. Світло в кінці тунелю є. Зрештою, настане стадія інтеграції. Ми пройдемо цю кризу, тому що психологічна криза — це нове знання про себе. Я впорався, у моєму житті це було.

Так ми виходимо на новий етап розвитку, на новий щабель.

У періоди психологічної кризи важливу підтримку може надати психотерапевт. Потребувати допомоги і звертатися за допомогою — нормально, саме для цього фахівці й існують.

Інші публікації
Оберіть терапевта